چمدان : حصیرهای کشف شده در کاوش‌های باستان‌شناسی در بین‌النهرین و آفریقا نشان می‌دهد صاحبان این تمدن‌ها از نی و گیاهان روییده شده در باتلاق‌های سفلای بین‌النهرین به منظور بافت زیرانداز حصیری استفاده می‌کردند، البته استفاده از این مواد محدود به ساخت زیرانداز نبوده و از آن برای تولید انواع ظرف و ظروف استفاده می‌شده‌است.

استفاده از حصیر در ایران نیز قدمتی طولانی دارد، ایران و کشورهای جنوب شرق آسیا از تولید کنندگان حصیر در جهان هستند و حصیربافی بخشی از صنایع دستی چوبی این کشورها را به خود اختصاص داده‌است.

  سه شهر دیگر صنایع‌دستی ایران جهانی شدند

در حال حاضر مهد تولید صنایع دستی حصیری، کشورهای جنوب شرقی آسیا شامل اندونزی، مالزی وتایلند به حساب می‌آیند، در شمال وجنوب ایرا ن نیز با توجه به شرایط آب و هوایی حصیر یافت می‌شود و صنایع دستی حصیری در استان‌هایی،همچون خوزستان، بوشهر، هرمزگان، خراسان جنوبی، گیلان، مازندران و در بخشهایی از استان گلستان یافت می‌شود. مردم در این مناطق از حصیر برای درست کردن زیر انداز، کیف، کلاه، انواع ظروف و …. استفاده می‌کنند.

 

  • دعوت از اساتید خارجی برای آموزش حصیربافی

شهرام مریخی، مدیر گالری ملی صنایع دستی در این باره به خبرنگار چمدان می‌گوید: کیفیت و تنوع کار محصولات حصیری تولید شده در کشورهای جنوب شرق آسیا بسیار بالا است و ایران راه زیادی دارد  تا به این  سطح ازکیفیت برسد، چرا که که کیفیت مواد اولیه در کشورهای آسیای شرقی بالاتر است و در ایران در زمینه آموزش و تسهیل فرآیند خرید و فروش کوتاهی‌هایی صورت گرفته‌است.

او همچنین از برنامه معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی برای دعوت ازهنرمندان خارجی برای آموزش صنعتگران این حوزه خبر داد و گفت: نحوه آموزش به این صورت است که بهترین هنرمندان فعال در حوزه حصیربافی در استان های مختلف کلاس‌های آموزشی درباره آشنایی با بافت‌ها، مواد و محصولات جدید برگزار خواهد شد.

مدیر گالری ملی صنایع دستی با تاکید براینکه محصولات حصیری تولید شده در همه استان‌ها به لحاظ کیفیت در یک سطح قرار دارند، ادامه داد: البته هراستانی شاخصه مخصوص خود را دارد به عنوان مثال در استان خوزستان دور حصیر را با کاموا و پشم  می‌بافند که به آن «کپو» می‌گویند اما در یزد پوست درخت خرما را با حصیرها ترکیب کرده و محصولات دیگری درست می‌کنند اما در محصولاتی که دیده‌ام محصولات بوشهر از همه بهتر بوده است.

  • چگونه از حصیر نگه‌داری کنیم

کالاهای حصیری نباید در محیط گرم و خشک نگهداری شوند، همچنین اشیای حصیری رنگ شده نباید در معرض آفتاب قرار گیرند و از آنجا که این محصولات شکننده هستند باید در جابه جایی آنها دقت به خرج داده‌شود.

از دیگر خصوصیات اشیا حصیری قابل شست و شو بودن آنها است به بیان دیگر این محصولات با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شست وشو هستند.