چمدان: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه با انتشار آخرین آمار گردشگران ورودی خارجی اعلام کرد که در هشت ماه امسال (تا پایان ماه آگوست / ۱۱شهریور ماه) ۲۷ میلیون و ۲۳ هزار و ۱۳۴ نفر گردشگر خارجی به این کشور سفر کرده‌اند.

ورود این تعداد گردشگر خارجی به ترکیه نشان می‌دهد که دوران بحران گردشگری این کشور پایان یافته است و امسال رکورد جدیدی در تاریخ گردشگری ترکیه ثبت خواهد شد.

ترکیه در دو سال اخیر با حذف تشریفات برای اتباع گرجستان، اوکراین و روسیه به جذب گردشگران پرشمار این کشورها پرداخت به طوری که هم اکنون اتباع کشور گرجستان و اوکراین تنها با کارت ملی کشور خود و بدون نیاز به گذرنامه و ویزا به ترکیه سفر می‌کنند و قرار است چنین تسهیلاتی برای اتباع روسیه نیز در نظر گرفته شود.

بر همین اساس، اتباع کشور روسیه در ردیف نخست گردشگران خارجی ترکیه قرار دارند و گردشگران گرجستانی نیز در ردیف پنجم و گردشگران اوکراینی هم در ردیف ششم قرار دارند.

کاهش سفر ایرانی‌ها به ترکیه

ایرنا در گزارشی نوشته است: ایرانیان پای ثابت گردشگران خارجی ترکیه بوده‌اند و در سال‌های اخیر روند سفر ایرانیان به ترکیه همواره رو به افزایش بوده ولی در سال جاری این روند متوقف و کمی کند شده است. در سال ۲۰۱۶ حدود ۱٫۷ میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند و ایرانی‌ها در ردیف چهارمین گروه گردشگران خارجی ترکیه بودند اما در سال ۲۰۱۷ میلادی با افزایشی چشمگیر بیش از ۲٫۵ میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند و ایران در ردیف سومین کشور گردشگر ترکیه قرار گرفت و هموطنان ما بیش از ۲٫۵ میلیارد دلار در این کشور هزینه کردند.

این روند در اوایل سال جاری میلادی نیز تا پایان تعطیلات نوروز ادامه یافت به طوری که ایرانیان در چهار ماه نخست سال جاری میلادی پرشمار ترین گردشگران خارجی ترکیه بودند ولی با گران‌تر شدن خدمات گردشگری و هزینه سفر ایرانیان به ترکیه در پی نوسانات نرخ ارز در کشورمان و نیز با افزایش عوارض خروج، سفر اتباع ایران به ترکیه در ماه‌های اخیر به شدت کاهش یافت.

ایرانی‌ها به دنبال خرید خانه در ترکیه

داده‌های رسمی که از سوی دولت ترکیه منتشر شده است، نشان می‌دهند شهروندان ایرانی پس از شهروندان عراقی در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بیشترین خانه را در ترکیه خریداری کرده‌اند.

شهروندان عراقی در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۸، ۳۵۱۵ خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند و پس از آنها شهروندان ایرانی با خرید ۱۶۵۹ خانه در این کشور در رتبه دوم قرار دارند.

در رتبه‌های بعدی خرید خانه در ترکیه به ترتیب شهروندان عربستانی با خرید ۱۵۷۳ خانه، شهروندان روسی با خرید ۱۱۸۰ خانه، شهروندان کویتی با خرید ۱۰۴۸ خانه و شهروندان افغانستانی با خرید ۱۰۴۵ خانه قرار گرفته‌اند.

یکی از قوانین ترکیه برای اعطای تابعیت به فرد خارجی این است که آن فرد خارجی خانه‌ای به ارزش حداقل یک میلیون دلار در آن کشور بخرد؛ بنابراین، با این قانون می‌توان ادعا کرد در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۸ حداقل یک میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار توسط شهروندان ایرانی از کشور ایران جهت خرید خانه در ترکیه خارج شده است.

  ترکیه شرایط کسب شهروندی برای خارجی‌ها را آسان‌تر کرد | رتبه عجیب ایرانی‌ها در خرید خانه در ترکیه