چمدان: «شاخص گذرنامه هنلی» برای سال ۲۰۱۸ حاکی از آن است که گذرنامه ژاپنی معتبرترین یا نیرومندترین گذرنامه در جهان است و دارندگان این گذرنامه با کمترین محدودیت و نیاز به اخذ روادید قادر به سفر بیشترین تعداد کشورهای جهان هستند. پس از ژاپن با ۱۹۰ امتیاز، سنگاپور با ۱۸۹ امتیاز در رده دوم، فرانسه، آلمان و کره جنوبی با ۱۸۸ امتیاز در رده سوم و دانمارک، فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و سوئد با ۱۸۷ امتیاز در رده چهارم جهانی قرار دارند. بریتانیا و ایالات متحده با کسب ۱۸۶ امتیاز در رده پنجم جای گرفته‌اند.

گذرنامه‌های جمهوری دموکراتیک کنگو و ایران با ۴۳ امتیاز مشترکا رده ۹۸ از ۱۰۶ رده را در اختیار دارند. پس از ایران کشورهای سریلانکا، اتیوپی، کره شمالی، بنگلادش، لبنان، لیبی، نپال، سودان، اریتره، فلسطین، یمن، پاکستان، سومالی، سوریه، عراق و پاکستان قرار گرفته‌اند.

سومالی و سوریه با ۳۲ امتیاز در رده ۱۰۵ و افغانستان و عراق با ۳۰ امتیاز در رده ۱۰۶ قرار گرفته‌اند.

رده ایران در مقایسه با سال گذشته دچار افت شده است. ایران در سال ۲۰۱۷ با سریلانکا و بنگلادش در رده ۹۵ قرار داشت.

جدول کامل رده بندی قدرت پاسپورت کشورها در سال ۲۰۱۸

 

به گزارش چمدان، در سال ۲۰۱۷، آلمان با ۱۷۶ امتیاز در رده اول، سوئد با ۱۷۵ امتیاز در رده دوم، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و آمریکا با ۱۷۴ امتیاز در رده چهارم و اتریش، بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ، نروژ، سنگاپور و بریتانیا با ۱۷۳ امتیاز در رده پنجم بودند. سال گذشته ژاپن با ۱۷۲ امتیاز در کنار جمهوری ایرلند و نیوزلند در رده پنجم جهانی قرار داشت. به این ترتیب موقعیت ژاپن و سنگاپور هر دو نسبت به سال گذشته بهبود یافته است.

جدول کامل رده بندی قدرت پاسپورت کشورها در سال ۲۰۱۷ را در جدول زیر ببینید.

جدول کامل رده بندی قدرت پاسپورت کشورها در سال ۲۰۱۷

رتبه پاسپورت ایران از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ را در جدول زیر ببینید:

سال

رتبه پاسپورت ایران تغییر نسبت به سال ماقبل آخرین رتبه در رده‌بندی

۲۰۱۸

۹۸ ۳-

۱۰۶

۲۰۱۷

۹۵ ۳+

۱۰۴

۲۰۱۶

۹۸ ۴+

۱۰۴

۲۰۱۵

۱۰۲ ۵-

۱۱۰

۲۰۱۴

۸۷ ۱-

۹۴

۲۰۱۳

۸۶ ۱۰+

۹۳

۲۰۱۲

۹۶

۲-

۱۰۳

۲۰۱۱

۹۴ ۲-

۹۴

۲۰۱۰

۹۲ ۵-

۹۲

۲۰۰۹

۸۷ ۰

۸۷

۲۰۰۸

۸۷ ۳-

۸۷

۲۰۰۷

۸۴ ۲-

۸۶

۲۰۰۶ ۸۲

۸۳

 

موسسه هنلی و شریک هر ساله شاخص «قدرت» یا اعتبار گذرنامه کشورهای مختلف را براساس اطلاعات سازمان بین‌المللی ترابری هوایی – یاتا – و تحقیقات مستقل این موسسه تهیه و منتشر می‌کند. این شاخص شامل گذرنامه‌های ۱۹۹ کشور یا سرزمین مجاز به صدور گذرنامه برای سفر به ۲۷۷ کشور و سرزمین در جهان است. این اطلاعات در طول سال به تدریج به‌روز می‌شود.

برای محاسبه شاخص قدرت گذرنامه، موسسه هنلی ضوابط مشخصی را در نظر می‌گیرد. اگر دارنده گذرنامه یک کشور برای سفر به کشور یا سرزمین دیگری نیاز به ویزا نداشته باشد، یک امتیاز کسب می‌کند. دریافت ویزا یا هرنوع مجوز دیگر هنگام ورود به کشور سرزمین مورد نظر هم به منزله کسب یک امتیاز است. به عبارت دیگر، برای انجام چنین سفری، لازم نیست که دارنده گذرنامه پیشاپیش ترتیباتی برای ورود به کشور مقصد بدهد.

در مقابل، در صورت نیاز به اخذ ویزا یا مجوز دیگری قبل از سفر به سوی کشور دیگر به منزله امتیاز ۰ است. به این ترتیب، امتیاز داده شده به یک گذرنامه نشانه تعداد کشورهای یا سرزمین هایی است که دارند می تواند بدون اخذ روادید قبل از ورود به آنها سفر کند.

در این محاسبه، صرفا گذرنامه های عادی مورد نظر قرار می گیرد و گذرنامه های دیپلماتیک، اضطراری یا موقت محاسبه نمی شود. همچنین فرض بر این است که دارنده گذرنامه شرایط لازم برای سفر از جمله منابع مالی مورد نیاز را دارد.