چمدان : صبح امروز شنبه ۱۳ آبان فعالان میراث فرهنگی خوزستان خبر دادند که اداره برق یک محوطه باستانی در شهر لالی را برای پایه‌گذاری دکل برق حفاری کرده است. هر چند این اقدام چندی روزی است با تلاش یگان حفاظت میراث فرهنگی پیگیری شده است اما با مقاومت مسئولان ذی ربط، اداره کل میراث فرهنگی لالی نتوانسته مانع ادامه کار شود و کارگران اداره برق این شهرستان در حال حاضر در محوطه عیلامی طلا گوت مشغول حفاری هستند. آنها با ارسال عکس‌هایی متذکر شدند که در حین حفاری سفال‌هایی در این محدوده بدست آمده است.

کوروش هاشمی فرد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لالی با اشاره به این که منطقه حفاری شده توسط اداره برق باستانی نیست به خبرنگار چمدان توضیح می‌دهد: سفال به وفور در تمامی مناطق پیدا می‌شود که حاوی اطلاعات استقرارهای طولانی مدت نیست و حتی ممکن است متعلق به دوره خاصی هم نباشد.این سفال‌ها هم با سفال‌های منطقه عیلامی و باستانی طلاگوت کاملاً متفاوت است. پیش‌تر در این محدوده مردم خانه و ایستگاه برق ساختند و اگر محوطه مذکور باستانی بود پیش‌تر مورد اعتراض قرار می‌گرفت.

او با اشاره به این که حفاری روی عرصه و حریم محوطه باستانی انجام نمی‌شود، اظهار می‌کند که هنوز محوطه باستانی- عیلامی طلاگوت تعیین عرصه و حریم نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که در چنین حالتی چگونه با اطمینان از غیر میراثی بودن محدوده سخن می‌گوید، تصریح می‌کند: از آنجا که مردم محله به دلیل عبور دکل فشار قوی با اداره برق مشکل دارند، اعلام کرده‌اند که این محوطه باستانی است! چرا وقتی لوله‌های گاز و فاضلاب یا تیرچراغ برق از همین محدوده رد شد، محوطه باستانی نبود؟ چرا هنگام ایجاد فضای سبز یا جدول کشی محوطه باستانی نبود و به یکباره با عبور دکل برق فشار قوی چنین وضعیتی پیش آمده است؟ پس این یک اختلاف بین مردم و اداره برق است. حتی این فرضیه بسیار قوی است که مقداری سفال آورده‌اند و در محدوده‌های حفاری شده ریخته‌اند تا بگویند محوطه باستانی است.

کوروش هاشمی‌فرد در پاسخ به این پرسش که عکس‌های ارسالی نشان از یافتن سفال حین حفاری می‌دهد، می‌گوید: این سفال‌ها منتقل شده و از دل خاک بیرون نیامده است. مردم به بهانه عبور دکل چنین کاری کرده‌اند.

وی همچنین درباره حضور باستان‌شناس در محوطه برای بررسی بیشتر می‌گوید: آنها از ما استعلام می‌کنند، ما کارشان را متوقف کردیم تا از ما استعلام بگیرند اما تا پیش از حضور کارشناس خودم هم شخصاً از محوطه بازدید کردم و چیز خاصی مشاهده نشده است.

در حالی رییس اداره میراث لالی چنین می‌گوید که از صبح امروز همچنان ماشین‌آلات مشغول حفاری در منطقه مورد نظر هستند. او در این باره اظهار می‌کند: من باستان‌شناسم و از محوطه بازدید و اعلام کردم اداره برق کارش را متوقف نکند اما حین انجام کار برای گرفتن استعلام اقدام کند.

سرهنگ حسین بهداروند فرمانده یگان حفاظت استان خوزستان هم ضمن اظهار اطلاع از این موضوع توضیح می‌دهد: این محدوده ثبت ملی نیست. قاضی دستور داده و اداره کل برق با حکم دادستان مشغول انجام فعالیت در این محدوده است.

او ادامه می‌دهد: در شهرستان کارشناس حضور دارد و نظر نهایی آنها در این مورد دریافت شده و محوطه تاریخی نیست. موضوع بیشتر به اختلاف اهالی با اداره برق باز می‌گردد.

به گزارش چمدان، همچنان این نقاط ابهام وجود دارد که اگر محوطه تاریخی نیست پس چرا اداره برق با حکم دادستان مشغول به کار در این محوطه است؟ آیا این به معنای شکایت اداره میراث و به نتیجه نرسیدن شکایتش نیست؟ آیا معاونت میراث فرهنگی خوزستان تیم باستانشناسی را برای بررسی صحت و سقم ماجرا به لالی روانه خواهد کرد؟