چمدان : لیتوانی بزرگ‌ترین کشور از کشورهای حوزه دریای بالتیک است که با کشورهای لاتویا، روسیه‌سفید، لهستان و دریای زیبای بالتیک احاطه شده است.

قانون استقلال لیتوانی از روسیه و آلمان در ۱۶ فوریه ۱۹۱۸ به امضا رسید. به‌همین‌مناسب بین روزهای ۹ تا ۱۸ فوریه در بافت تاریخی شهر ویلنیوس جشن‌های صدمین سال استقلال این کشور برگزار می‌شود. لیتوانی با رشد ۱۰ درصدی سالانه در بخش گردشگری مواجه است و وزارت گردشگری این کشور طی روزهای برگزاری جشن‌های استقلال، صدها رویداد فرهنگی، نمایشگاه و برنامه‌های ویژه در بافت تاریخی پایتخت و بافت تاریخی کاوناس، دومین شهر بزرگ لیتوانی که به «پاریس کوچک» شهرت دارد پیش‌بینی شده است.

بافت تاریخی شهر ویلنیوس از بافت‌های تاریخی بسیار مهم شهرهای شرق اروپا است و به‌همین‌علت از سال ۱۹۹۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و امروزه، به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری اروپا شناخته می‌شود. به‌طوری‌که، براساس آمارهای مرکز اطلاعات گردشگری در سال ۲۰۱۷ درمجموع ۱۱۳هزارو۸۱۸ گردشگر از این شهر بازدید کردند که از این میان، ۹۷هزارو۷۲ نفر گردشگر بین‌المللی و ۱۶هزارو۷۴۶ نفر گردشگر داخلی بودند. بیشترین گردشگران خارجی این شهر به‌ترتیب از کشورهای آلمان، روسیه، لهستان، اسپانیا، فرانسه، انگلستان، روسیه‌سفید، ایتالیا، آمریکا و فنلاند بودند.

نمایی از بافت تاریخی پایتخت لیتوانی و پرواز بالن‌ها

 

کلیسا و صومعه ترینیتی مقدس در شهر ویلنیوس

 

کلیسای آنه مقدس در ویلنیوس

 

کلیسای پیتر و پل مقدس در ویلنیوس

 

نمای داخلی کلیسای پیتر و پل مقدس در ویلنیوس | این کلیسا یکی از شاهکارهای معماری سبک باروک اروپا است

 

پل و قلعه تراکای در دریاچه باستانی تراکای در حومه پل شهر ویلنیوس

 

دروازه سپیده‌دم؛ یکی از دروازه‌های مهم شهر ویلنیوس

 

نمای هوایی شهر ویلنیوس