چمدان : سال ۲۰۱۸ با پدیده اَبَرماه (supermoon) آغاز شد و بسیاری از مردم جهان اول ژانویه به اماکن تاریخی شهر‌هایشان رفتند و این ماه زیبا را در قاب دوربین‌هایشان ثبت کردند.

آخرین روز ماه ژانویه هم با ابرماه دیگری همراه بود. اما ابرماه ۳۱ ژانویه ویژگی‌های دیگری هم داشت و به‌همین‌علت بسیاری از رسانه‌های جهان از آن باعنوان «اَبَر ماه خونین آبی» (Super blue blood moon) یاد کردند که در واقع ترکیبی از سه اصطلاح «ابرماه»، «ماه خونین» و «ماه آبی» است.

به‌طورکلی، اَبَرماه زمانی رخ می‌دهد که ماه کامل باشد و در نزدیک‌ترین نقطه مدارش به زمین یا حضیض زمینی‌اش قرار داشته باشد. ماه‌آبی وقتی رخ می‌دهد که درطول یک ماه میلادی، دوبار ماه کامل شود که دومین بدر آن به ماه آبی معروف است و طی آن، ماه به رنگ آبی در نمی‌آید. به رویداد گرفت کلی ماه کامل هم ماه خونین گفته می‌شود. در آخرین روز ماه ژانویه پس‌از گذشت حدود صدو‌‌پنجاه سال در بعضی از مناطق زمین ازجمله ایران هرسه پدیده ابرماه، ماه آبی و ماه خونی همزمان رخ داد.

براساس بیانیه‌ای که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، منتشر کرد ساکنان مناطق آلاسکا، جزایر هاوایی و بخش غربی آمریکای شمالی ابتدای صبح ۳۱ ژانویه بهترین چشم‌انداز را از «اَبَر ماه خونین آبی» داشتند. تماشاگران نواحی خاورمیانه، آسیا، شرق روسیه، استرالیا و نیوزلند هم توانستند درمدت زمان طلوع‌ماه صبح‌ از تماشای این ماه زیبا لذت ببرند.

ماه‌گرفتگی یا خسوف ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) در برخی نواحی ایران به‌صورت جزئی یا کلی دیده شد و مردم شهرهای تهران، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، مشهد، زاهدان، بندعباس، تبریز، اهواز و شیراز توانستند این خسوف را ببینند.

این‌بار هم مردم کشورهای مختلف کنار نقاط دیدنی جهان به تماشای ماه نشستند. آن‌ها که در منطقه خسوف بودند هرسه پدیده اَبَر ماه خونین آبی را دیدند و آن‌ها که در منطقه خسوف نبودند فقط دو پدیده ابرماه و ماه آبی را با دوربین‌هایشان ثبت کردند.

  دور دنیا با اَبَرماه │ تصاویری از ماه بزرگ اولین شب سال ۲۰۱۸ در جهان
قاب عکسی از ماه│ بیروت، لبنان. عکس: واعل حمزه، EPA

 

ابرماه بر فراز آسمانخراشی در مادرید اسپانیا نمایان می‌شود│ عکس: پائول هانا، رویترز

 

خسوف ابرماه پشت چرخ‌وفلک سانتا مونیکا پیر در سانتا مونیکا در کالیفرنیا، آمریکا│ عکس: لوسی نیکولسان، رویترز

 

ماه کامل پشت بلوک‌های ساختمان‌هایی در شمال لندن در بریتانیا هویدا می‌شود│ عکس: ادی کئوا، رویترز

 

ابرماه آبی پشت مجسمه فیل درمدت خسوف در معبدی در بانکوک، تایلند│ عکس: آتهیت پراونگمثا، رویترز

 

گرفتگی جزئی قمر زمین چشم‌انداز زیبایی به کشتی استاتن آیلند در بروکلین نیویورک، آمریکا داده است│ عکس: ادواردو مونوز، رویترز

 

ماه دور نشان استادیوم آنجل در آناهیم کالیفرنیا، آمریکا می‌چرخد│ عکس: یوجن گارسیا، EPA

 

ماه درحال حرکت پشت معبد اوپاتاسانتی پاگودا در میانمار│ عکس: آئونگ شاین اوو، آسوشیتدپرس

 

ابرماه پشت کلیسای جامع سنت پل در لندن طلوع می‌کند│ عکس: کریس جی. رتکلیف، Getty Images

 

ابرماه خونین آبی پشت برج سلزفورث در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا، آمریکا│ عکس: جاش ادلدسان، خبرگزاری فرانسه

 

ماه کامل مسجد و مجموعه سلیمیه در شهر ادیرنه، ترکیه│ عکس: خبرگزاری آنادولو

 

طلوع ماه نیمه‌گرفته پشت کوه پرآو در کرمانشاه طی خسوف ۱۱ بهمن ۱۳۹۶(۳۱ ژانویه ۲۰۱۸) │ عکاس نجوم امیرمحمد ارجمند

 

خسوف ۱۱ بهمن ۱۳۹۶- تهران│ عکاس نجوم محمد خلیل‌بیگی