چمدان : قدیمی‌ترین معدن نمک جهان در ۷۵ کیلومتری جنوب‌شرقی سالزبورگ برفراز روستای میراث‌جهانی هالستات قرار دارد. معدنکاری و تجارت نمک صدها سال مهم‌ترین بخش اقتصادی اتریش علیا بود و امروزه معدن نمک هالستات یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری این منطقه به‌شمار می‌رود.

باستان‌شناسان در ۱۸۳۸ تایید کردند که اولین استخراج نمک از این معدن به اوایل عصر سنگ در ۷هزار سال قبل بازمی‌گردد و این معدنکاری ماقبل تاریخ بار دیگر بین سال‌های ۸۰۰ تا ۴۰۰ پیش‌ازتاریخ شکوفا شده است.

این معدن که دارای قدیمی‌ترین پلکان چوبی اروپا است برفراز دریاچه‌ای رویایی در آلپ اتریش گسترده شده، منظره‌ای شگرف را به گردشگرانی که برای بازدید از آن می‌آیند عرضه می‌کند.

این معدن در ارتفاع ۳۰۰ متری کوه قرار دارد اما به‌دلیل قدمت بسیار و میزبانی از حدود ۲۰۰هزار بازدیدکننده در سال بسیار شکننده و آسیب‌پذیر شده است. به‌همین‌علت دولت فدرال اتریش علیا بودجه‌ای ۱٫۹میلیون یوروی را برای مرمت این معدن عصر سنگ اختصاص داده است تا به این ترتیب، ۱۶ تونل مهم را که طی ۸۵ کاوش باستان‌شناختی از ابتدای قرن نوزدهم کشف شده‌اند مرمت کنند. این مرمت‌ها بدون اینکه مانع بازدید گردشگران شود تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد یافت.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کل تونل‌هایی که در کاوش‌های باستان‌شناختی کشف شده‌اند فقط ۲ درصد از کل معدن را می‌سازد.