چمدان : مدتی قبل اعلام شد که شهر کوهستانی کوچکی در آلپ سوییس که در گذشته صاحب سریع‌ترین قطار کوهنورد گردشگری اروپا بود به‌تازگی به قطار کابلی جدیدی مجهز شده که سریع‌ترین قطار کوهنورد تجاری جهان است.

اکنون نوبت به آلمانی‌ها رسیده است که در دسترسی گردشگران به آلپ باواریا تسهیل ایجاد کنند. بعد از ۶ سال کار و تلاش، اتوبوس کابلی بلندترین کوه آلمان، تسوگ‌اشپیتسه افتتاح شد و بلافاصله سه رکورد جهانی را به‌دست آورد؛ رکورد طولانی‌ترین دامنه حرکت، حداکثر اختلاف سطح و بلندترین ستون فولادی.

در حقیقت تاکنون هیچ اتوبوس کابلی در سیاره زمین تا ۳ هزار و ۲۱۲ متر از ایستگاه پایه بالاتر نرفته و ستون فولادی به ارتفاع ۱۲۷ متر نداشته و هزار و ۹۴۵ متر اختلاف سطح را تجربه نکرده است.

راه کابلی این جواهر گردشگری آلپ باواریا در مدت فقط چند دقیقه به قله کوه تسوگ‌اشپیتسه در ارتفاع ۲ هزار و ۹۶۲ متری می‌رسد و قادر است سالانه ۶۰۰ هزار گردشگر را به این منطقه از رشته‌کوه آلپ جذب کند.

برای ساختن این مسیر کابلی جدید و جایگزین‌کردن آن با اتوبوس کابلی قدیمی ایبسی که به‌مدت ۵۰ سال از ۱۹۶۳ کار می‌کرد، حدود ۵۰ میلیون یورو هزینه شده است.

کابین‌های این خط کابلی دیواره‌های شیشه‌ای دارند و قادرند در هر ساعت تا ۶۰۰ نفر را جابه‌جا کنند. بازدیدکنندگان می‌تواند از چشم‌اندازه ۳۶۰ درجه مشرف به دریاچه ایب و کوهستان‌های پیرامون لذت ببرند و وقتی به قله تسوگ‌اشپیتسه رسیدند ۴۰۰ قله کوتاه‌تر آلپ آلمان را تماشا کنند.

این سازه فولادی به‌گونه‌ای طراحی شده است که حتی نسبت به تغییرات اقلیمی هم مقاومت دارد و پایداری برای ۱۰۰ سال آینده را هم تضمین می‌کند. هزینه این بالارفتن هیجان‌انگیز از رشته‌کوه آلپ برای رفت و برگشت فقط ۴۵ یورو است.

  قطار جدید برای بچه‌های کوه آلپ│ فیلمی از سریع‌ترین قطار کوهنورد گردشگری اروپا
  تصاویر شهری به‌نام «شوش» در آلپ | آتش بلای جان «شوش» ایتالیایی‌ها شد