چمدان: زغال اخته تبدیل به برند شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی شده است. کلیبر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و سراسر پیرامون این شهر را جنگل‌های تنک و مراتع پوشانیده‌ است. شهر، به علت نزدیک بودن به قلعه بابک و قرار گرفتن در کانون ذخیره‌گاه زیست‌کره منطقه ارسباران در دهه اخیر از نظر گردشگری توسعه چشمگیری یافته‌ است.

یک گردشگر کانادایی کلیبر را اینگونه توصیف می‌کند: شهری دورافتاده و خواب آلود در میان کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه غلیظ از دیده پنهان شده‌اند … مکانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران …

جشنواره‌هایی که در مناطق مختلف کشورمان هنگام برداشت محصول برگزار می‌شود می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب گردشگر داشته باشد. لازم است هماهنگی مناسب بین وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وزارت جهادکشاورزی در این زمینه ایجاد شود تا در سال‌های آینده شاهد رشد گردشگر در مناطق مختلف کشورمان در فصل برداشت محصولات مختلف کشاورزی باشیم.

زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان و کم کالری است. این میوه حاوی فیبر بوده و دوستدار قلب است. به دلیل خواص بسیار زیاد این محصول قرمز به میوه شگفت انگیز هم مشهور است.

  تصاویر جشن «جوکول» در پیاده‌راه رشت‎ | تجربه طعم متفاوت برنج نورس ؛ جوکول فقط این روزها پیدا می‌شود
  جشنواره انبه و یاسمین گل ؛ فرصتی برای معرفی شهر میناب
  تصاویر جشنواره گل محمدی و گلاب‌گیری در گیلده شفت‎ | پوشش سنتی و عروس‌بران …
  تصاویر | جشن خرمن در استان کرمانشاه | حمل خوشه‌های طلایی گندم توسط زنان کُردی با لباس‌های زیبای محلی
  جشن جوکول؛ قدیمی‌ترین سنت شالیکاران گیلان | «جوکول»؛ از هدیه خانواده عروس تا شیرینی‌ متفاوت گیلک‌ها

عکس‌ها: سیده مریم یوسفی – ایرنا