چمدان: حجت نظری مخبر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نسبت به تخلف سرای سیگارچی و شکسته شدن حریم کاخ – موزه جهانی گلستان تذکر داد و گفت: کاخ موزه گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال، یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است که در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در کشور کامبوج، واجد ارزش‌های ثبت جهانی شناخته شد و به شماره ۱۴۲۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این اثر تاریخی پس از ثبت، زیر چتر حمایتی سازمان یونسکو قرار گرفته و در نتیجه هرگونه اقدامی که موجب مخدوش شدن حریم این بنا شود، به ثبت جهانی کاخ گلستان لطمه وارد می‌کند.

او افزود: در ادوار گذشته شاهد بودیم که با وجود قرارگیری کاخ موزه گلستان در محدوده ثبتی مجموعه ارگ تاریخی و بازار تهران و همین‌طور حریم این دو مجموعه، حریم کاخ گلستان توسط سرای موسوم به دلگشا شکسته شد. درنتیجه این اثر که تازه در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده بود، در فهرست میراث در خطر جهانی قرار گرفت. حال اخیراً در اقدامی مغایر با ضوابط حریم کاخ جهانی گلستان و ارگ تاریخی و بازار تهران، شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، اجازه تخریب و نوسازی موقوفه موسوم به سرای سیگارچی که متعلق به منیرالسلطنه است را صادر و اجازه ساخت با ارتفاع ۱۰ و نیم متر را داده است. این مجوز در حدود و اختیارات شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران نبوده و با توجه به ثبت جهانی این مجموعه، صلاحیت تصمیم‌گیری در حریم کاخ جهانی گلستان بر عهده سازمان میراث فرهنگی کشور است.

نظری اظهار کرد: از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌خواهم نسبت به این تخلف محرز ورود کرده و همچنین شهرداری تهران تا تعیین تکلیف این مجوز از دادن هرگونه مجوز ساخت و ساز به این موقوفه خودداری کند.

  واکنش شورای شهر به گزارش‌ چمدان درباره یک بنای تاریخی | مسجدجامعی: شهرداری به ساخت و ساز سیگارچی ورود کند | حریم کاخ گلستان به خطر می‌افتد
  نامه معاون میراث فرهنگی تهران برای نجات سرای سیگارچی؛ این بنا متعلق به پهلوی اول است
  ماجراهای خیابان ۱۵ خرداد و شکستن حریم کاخ گلستان | نقش شورای فنی تهران در تخریب و نوسازی سرای موقوفه منیرالسلطنه چیست؟