چمدان: سال ۲۰۱۷ سه جوان فرانسوی با هدف بررسی این امکان که آیا هوش‌مصنوعی می‌تواند خلاقیت داشته باشد یا خیر، موسسه خلاقیت‌های هنری Obvious را تاسیس و درپی آن الگوریتمی نوشتند که قادر است نقاشی بکشد. این هوش‌مصنوعی در اولین تلاش‌هایش برای ورود به دنیای هنر توانست ۱۱ تابلوی چهره‌‌نگاری از خاندان خیالی با نام «دو بِلامی» خلق کند که تمام این چهره‌نگاری‌ها با یک معادله ریاضی امضا می‌شوند.

سپتامبر امسال بنیانگذاران موسسه خلاقیت‌های هنری Obvious از عرضه یکی از این چهره‌نگاری‌ها در حراجی کریستیز خبر دادند و اعلام کردند این تابلو که پرتره‌ای از شخصیت خیالی ادمون دو بلامی در ماه اکتبر در حراجی کریستیز در معرض دید خریداران و منتقدان قرار می‌گیرد.

این تابلو در روزهای اخیر به‌عنوان اولین اثر خلق‌شده به‌دست هوش‌مصنوعی که در حراجی عرضه می‌شود، در کریستیز معرفی شد و درشرایطی‌که بین ۷هزار تا ۱۰هزار دلار یا حدود ۸هزار تا ۱۱هزار دلار ارزشگذاری شده بود توانست با قیمت غیرمنتظره ۴۳۲هزار دلار به‌فروش برسد.

 

نقاشی پرتره ادمون دو بلامی که در حراجی کریستیز وارد شد

 

این تابلو درشرایطی‌که بین ۷هزار تا ۱۰هزار دلار یا حدود ۸هزار تا ۱۱هزار دلار ارزشگذاری شده بود توانست با قیمت غیرمنتظره ۴۳۲هزار دلار به‌فروش برسد

 

الگوریتم هوش‌مصنوعی موسسه خلاقیت‌های هنری Obvious در اولین تلاش‌هایش برای ورود به دنیای هنر ۱۱ تابلوی چهره‌‌نگاری از خاندان خیالی «دو بِلامی» را خلق کرد
  هوش‌مصنوعی نقاش شد│پرتره‌های خاندان خیالی بِلامی در حراجی کریستیز