چمدان: محمد ثابت اقلیدی در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در ارتباط با مشکلات گردشگری پس از افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها و همچنین مشکلات دفتر خدمات مسافرتی و احتمال تعلیق فعالیت آنها گفت: بسته حمایتی برای بخش‌های صنعت گردشگری در حال تهیه است تا نوسانات ارزی و مساله تحریم‌ها را بتوانیم حمایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه مساله قیمت ارز کل جامعه را دچار چالش کرده و در این میان حوزه گردشگری نیز بی‌نصیب نیست، افزود: اگرچه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی حاکمیتی گردشگری در کشور است اما در واقعیت این متولی در بسیاری از حوزه‌های مرتبط مانند حمل و نقل هیچ نقشی ندارد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری  ادامه داد: با این وجود نتوانستیم نسبت به اتفاقات رخ داده بی‌تفاوت باشیم، بنابراین رئیس سازمان میراث فرهنگی نامه‌‌ای را به رئیس جمهوری نوشت و خواستار تعدیل قیمت بلیت پروازها شد، رئیس جمهور نیز دستوراتی را به وزارت صنعت داد و ما همچنان منتظر پاسخ وزارت صنعت در این زمینه هستیم و هنوز  پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم.

  دستور فوری رئیس‌جمهوری برای حل مشکل افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما | دستور روحانی به وزیر صنعت ابلاغ شد
رئیس جمهور دستوراتی را به وزارت صنعت درباره نرخ بلیت هواپیما داده است اما ما همچنان منتظر پاسخ وزارت صنعت در این زمینه هستیم و هنوز پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم

او در مورد بسته حمایتی گردشگری توضیح داد: در بسته پیشنهادی مواردی در ارتباط با استمهال وام‌هایی که تاسیسات گردشگری از دولت دریافت کرده‌اند، مسائل مربوط به صنعت بیمه پس از تحریم‌ها و مالیات بر ارزش افزوده واحد‌های گردشگری مطرح شده‌ است. در بخش مالیات بر ارزش افزوده به دنبال این هستیم که این مالیات ترجیحی و به ۳ درصد کاهش پیدا کند که باید این مساله در مجلس بررسی شود.

ثابت اقلیدی گفت: بسته حمایتی نهایی شده و در چند روز آینده تقدیم به دولت می‌شود و در تلاش هستیم تا تمامی نقاط ضعف ممکن از جمله احتمال ایجاد رانت را در این بسته رفع کنیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تلاش می‌کنیم از محل بودجه‌ای که دولت مجوز گرفته از صندوق توسعه ملی برای حمایت از اشتغال صرف کند، در گردشگری سهمی داشته‌باشیم.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری  تاکید کرد: گردشگری اکنون اولویت دولت است و نیاز است که در دستگاه‌های مختلف این فرهنگ به وجود بیاید که در این زمینه بی‌تفاوت نباشند و مشارکت کنند تا چرخ این صنعت بچرخد.

  جزئیات بسته حمایتی پیشنهادی برای خروج هتل‌داران از رکود | امکان دریافت ارز خارجی در بازدیدهای گردشگران خارجی
  واکنش دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به کاهش نرخ ارز در بازار آزاد | قیمت بلیت هواپیما هم تغییر می‌کند؟