چمدان: کارشناسان انستیتو حفاظت و مرمت گتی که مجری این پروژه بودند می‌گویند توانسته‌اند آسیب‌ها و خراش‌هایی که بازدیدکنندگان بر نقاشی‌های ‌دیواری و جایگاه تابوت توت‌عنخ‌آمون وارد کرده بودند را مرمت کنند.

نقاشی‌های این مقبره همچنین بر اثر رطوبت، گرد و خاک و دی اکسید کربنی که هر بازدیدکننده با خود به داخل مقبره می‌آورده آسیب دیده بودند و به همین علت مرمت‌گران سیستم تهویه جدیدی تعبیه کردند که نیاز به تمیز کردن و مرمت دوباره را کاهش خواهد داد.

آنها همچنین بین بازدیدکنندگان و دیوارها و تابوت نرده‌کشی کرده‌اند تا از تماس و دسترسی مستقیم بازدیدکنندگان به این اثر تاریخی مهم پیش‌گیری کنند.

همزمان با نورپردازی‌های جدید و توضیحاتی که برای بازدیدکنندگان در گوشه و کنار مقبره قرار داده شده کارشناسان امیدوارند که کیفیت بازدید و اهمیت تاریخی این مقبره را برای تماشاگران افزایش دهند.

مقبره توت‌عنخ‌آمون
پروژه ۹ ساله مرمت و بهسازی مقبره توت‌عنخ‌آمون در مصر به اتمام رسیده است | AFP
مقبره توت‌عنخ‌آمون
همزمان با نورپردازی‌های جدید، توضیحاتی برای بازدیدکنندگان در گوشه و کنار مقبره قرار داده شده است | AFP
مقبره توت‌عنخ‌آمون
بین بازدیدکنندگان و دیوارها و تابوت نرده‌کشی کرده‌اند تا از تماس و دسترسی مستقیم بازدیدکنندگان به این اثر تاریخی مهم پیش‌گیری کنند | AFP

سارا لاردینیوس از انستیتو گتی به رویترز گفته است: ما در پی آن بودیم که مقبره را به طوری مرمت و بهسازی کنیم که هم یک سیستم متعادل و پایا برای بازدید روزانه علاقه‌مندان ایجاد کند و هم کمترین تغییر را در اصالت ظاهری و تاریخی مقبره اعمال کند.

  نتیجه سومین عملیات اسکن مقبره فرعون جوان | پشت دیوار تالار تدفین توت‌آنخ‌آمون چه خبر است؟
مقبره توت‌عنخ‌آمون
مقبره طوری مرمت و بهسازی شده که هم یک سیستم متعادل و پایا برای بازدید علاقه‌مندان ایجاد شود و هم کمترین تغییر را در اصالت ظاهری و تاریخی مقبره اعمال کند | REUTERS
مقبره توت‌عنخ‌آمون
مقبره توت‌عنخ‌آمون در سال ۱۹۲۲ کشف شد | این تنها مقبره یک فرعون مصر است که تاکنون کاملا دست نخورده و سالم کشف شده و قدمت آن به ۱۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد (بیش از ۴۰۰۰ سال پیش) | REUTERS
  سومین عملیات اسکن تالار تدفین توت‌آنخ‌آمون پایان یافت │ در جست‌وجوی کشف راز کوچک‌بودن مقبره فرعون کودک

بر اساس گزارش بی بی سی، کارشناسان همچنین به این نتیجه رسیدند که لکه‌های سیاه شکل گرفته روی نقاشی‌های دیواری حاصل رشد و نمو میکروب‌هایی است که مدت مدیدی از مرگ آنها می‌گذرد و دیگر تهدید محسوب نمی‌شوند. آنها به این نتیجه رسیدند که این لکه‌ها را مرمت نکنند چرا که به بطن نقاشی‌ها نفوذ کرده بودند و از لایه بیرونی رنگ‌ها عبور کرده بودند.

مقبره توت‌عنخ‌آمون
لکه‌های سیاه شکل گرفته روی نقاشی‌های دیواری حاصل رشد و نمو میکروب‌هایی است که مدت مدیدی از مرگ آنها می‌گذرد | REUTERS
مقبره توت‌عنخ‌آمون
بازدیدکنندگان می‌توانند مومیایی واقعی توت‌عنخ‌آمون، تابوت چوبی مرصع کاری‌شده او و نقاشی‌های شاهانه‌ای که روی دیوارهای مقبره قرار دارد و داستان زندگی و مرگ این فرعون جوان را نقل می‌کند ببینند | REUTERS

مقبره توت‌عنخ‌آمون در سال ۱۹۲۲ کشف شد. این تنها مقبره یک فرعون مصر است که تاکنون کاملا دست نخورده و سالم کشف شده و قدمت آن به ۱۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد (بیش از ۴۰۰۰ سال پیش).

اگر چه اکثر اشیاء کشف شده در این مقبره اکنون در موزه اشیاء تاریخی قاهره قرار دارد اما بازدیدکنندگان از این مقبره (که در دره فراعنه) قرار دارد می‌توانند مومیایی واقعی توت‌عنخ‌آمون، تابوت چوبی مرصع کاری‌شده او و نقاشی‌های شاهانه‌ای که روی دیوارهای مقبره قرار دارد و داستان زندگی و مرگ این فرعون جوان را نقل می‌کند ببینند.