چمدان: با نگاهی به تاریخ اروپا می‌توان دید که ساخته‌شدن بسیاری از کلیساهای جامع باشکوه قرن‌ها به‌طول انجامیده است اما در روزگار امروزی انتظار می‌رود که تکمیل سازه‌ای هرچند عظیم و باشکوه در مدت‌زمان کوتاه‌تری انجام شود.

به‌هررو، همیشه استثناء وجود دارد. یکی از این موارد استثناء کلیسای جامع کوچک کفاره‌ای خانواده مقدس معروف به ساگرادا فامیلیا در شهر بارسلونا در اسپانیا است. این بنا در سال ۱۸۸۲ زیر نظر معمار فرانسیسکو دِ پائولا دل ویلار آغاز شد. اما یک‌سال بعد، دل ویلار از این سمت استعفا داد و آنتونی گائودی، معمار کاتالانی به‌عنوان سرپرست معماران، این پروژه عظیم را که ترکیبی از معماری گوتیک و اشکال خمیده‌ای به سبک هنر نو انتخاب شد.

کلیسای ساگرادا فامیلیا در سال ۱۹۰۵

گائودی تا زمان مرگ در سال ۱۹۲۶ تمام زندگی‌اش را وقف ساخت این بنا کرد و توانست کمتر از یک‌چهارم آن را به اتمام برساند.

ازآنجایی‌که بودجه این کلیسا از راه اهدای خصوصی تامین می‌شد عملیات ساخت آن به آهستگی پیش می‌رفت و در نهایت در طول جنگ داخلی اسپانیا به‌طور کامل متوقف شد اما در دهه ۵۰ میلادی این عملیات از سر گرفته شد.

در قرن ۲۱ با توسعه فناوری‌های طراحی رایانه‌ای ازجمله سی‌ان‌جی، فرآیند ساخت سریع‌تر پیش‌ رفت و تا سال ۲۰۱۰ به نیمه رسید. اما چالش اصلی همچنان باقی است؛ ساخت ۱۰ مناره بیشتر که هریک نماد یکی از اشکال مهم انجیل در عهد جدید هستند. پیش‌بینی می‌شود که این کلیسا در سال ۲۰۲۶ همزمان با صدمین سالمرگ گائودی به اتمام برسد. نکته جالب درمورد این کلیسا این است که باوجوداینکه هنوز تمام نشده است به‌عنوان بنایی تاریخی به یکی از جاذبه‌های گردشگری بارسلونا تبدیل شده است.

  نوتردام پاریس بار دیگر غرق در نور شد│ «بانوی قلب‌» در کلیسایی که ساخت آن یک قرن طول کشید
  اینجا قلب مسیحیت کاتولیک است | تصاویری از کلیسای پطرس مقدس در واتیکان