چمدان :  «پل الله‌وردیخان معروف به سی‌وسه‌پل یکی از ۱۱ پل اصفهان است. سی‌و‌سه‌پل با مجموع طول ۳۰۰ متر طولانی‌ترین پل زاینده‌رود و یکی از معروف‌ترین نمونه‌های طراحی پل در عهد صفویه است. اصفهان زمانی به‌ خصوص در قرن‌های ۱۶ و ۱۷ و در دوره زمامداری سلسله صفویه که به‌ عنوان پایتخت ایران تاریخی شناخته می‌شد یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان بود.»

این تعریف کوتاهی است از سی و سه پل ؛ طولانی‌ترین پل زاینده رود توسط نشنال جئوگرافیک که اهمیت آن در جهان را کاملا گوشزد می‌کند. اما سوء مدیریت‌ در طول سال‌های متمادی و در دولت‌های متعدد این جاذبه بی‌نظیر گردشگری را به مرگ نزدیک کرده است.

وضعیت این پل تاریخی و زاینده رود ارزشمند را در عکسی که به تازگی منتشر شده است ببینید.

این تصویر تلخ از زاینده رود و سی و سه پل از اینستاگرام مجید رفیعی انتخاب و منتشر شده است | مجید رفیعی درباره این پست خود نوشته است: غم زنده رود | رود و پل از هم جا افتاده‌اند | هر یکی نالان ز جمعی ناستود …

 

شهرداری اصفهان در بخشی از سایت خود در معرفی زاینده‌رود نوشته است: تقدیرات ساختاری کره مسکون ما چنین رقم خورد که جبال همیشه افراشته البرز و زاگرس ایران مرکزی را حصار نموده و اقالیم و نزولات جوی خاصی را به آن هدیه نماید و از برکات آن رودخانه مهم زاینده رود که به نام‌های دیگری مانند زنده رود، زندک رود، زرین رود، زرن رود و رودخانه اصفهان نیز خوانده می‌شود جاری و با طی مسافتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر و عبور از کوه‌ها و دره‌ها و پیچ و خم‌های متعدد در نهایت پایه‌گذار اصفهان بزرگ و مرکز فرهنگ و تمدن ایران زمین گردد. بی‌شک نصیب چنین موهبتی باعث گردید که به تدریج آبادی‌های متعددی بصورت زنجیره‌ای در حواشی رودخانه شکل گرفته و جمعیت کثیری از برکات این آب ارتزاق و به حیات خود ادامه دهند.

سرچشمه اصلی رودخانه زاینده‌رود را دو رودخانه مهم پلاسجان و شاخه‌های زاینده‌رود تشکیل می‌دهد که رودخانه اول از ارتفاعات گلپایگان سرچشمه گرفته و در محلی بنام کمیتک وارد دریاچه زاینده رود می‌شود و رودخانه دوم موسوم به زاینده‌رود از ارتفاعات زردکوه بختیاری و تونل کوهرنگ سرچشمه می‌گیرد.

تعداد زیادی از شاخه‌های فرعی منتهی به زاینده‌رود نیز در تشکیل سرچشمه‌های زاینده رود نقش دارد که مهمترین آنها عبارتند از کوهرنگ، چم دره، چشمه دیمه، دره خوربه، دره قاضی کوچک، دره خرسانک و چشمه‌های متعدد آهکی از نوع کارستیک که به صورت زایشی موجب افزایش آب رودخانه می‌شود.

کاش دوباره زنده شود «زنده رود» …