چمدان : کلیسای جامع پطرس مقدس (سن‌ پیه‌ترو) در شهر/کشور واتیکان در رم ایتالیا قرار دارد و همراه با میدان تاریخی پطرس مقدس ‌به‌عنوان نماد دولت واتیکان شناخته می‌شود.

از این کلیسا اغلب به‌عنوان بزرگ‌ترین کلیسای جهان و مرکز مذهب کاتولیک یاد می‌شود. در ۱۸ آوریل ۱۵۹۶ پاپ ژولیوس دوم دستور ساختن این کلیسای جامع را صادر کرد اما این بنا بیش‌از یک‌قرن بعد از سال ۱۶۲۶ در زمان پاپ اوربان هشتم به‌اتمام رسید.

این ساختمان روی کلیسای اولیه‌ای در همین مکان بنا شد که قدمتش به قرن نهم میلادی بازمی‌گشت و به‌ دستور امپراتور کنستانتین اول به‌جای «سیرک نرون» و «گورستان واتیکان» ساخته شده بود.

سیرک نرون، میدانی در ابعاد ۵۴۰ در ۱۰۰ متر برای برگزاری نمایش‌های رم باستان بود. عملیات ساخت این میدان نمایش از زمان امپراتور مجنون رم باستان، کالیگولا آغاز شد و در دوره امپراتوری خونخوار رم باستان، نرون پایان یافت.

امروزه، گورستان واتیکان در عمق ۱۰ متری کلیسای جامع پطرس مقدس قرار دارد. اعتقاد بر این است که پطرس، اولین حواری مسیح پس‌از به صلیب‌کشیده شدن در این گورستان به خاک سپرده شده است.

کلیسای پطرس مقدس در شهر واتیکان قرار دارد. نام رسمی واتیکان، حکومت شهر واتیکان است که در اصطلاح عموم مردم اغلب با اسامی واتیکان، سن‌ پیه‌ترو و سریر مقدس شناخته می‌شود.

این شهر/کشور مستقل اروپا با جمعیت فقط ۶۰۵ نفر و با وسعت ۴۴ هکتار، از نظر جمعیت و وسعت جغرافیایی کوچک‌ترین کشور جهان است.

هرچند این شهر/کشور درون کشور ایتالیا و داخل بافت شهری رم قرار دارد و زبان رسمی آن ایتالیایی است اما حکومتی کاملا مستقل دارد. علاوه‌بر کلیسای جامع پطرس مقدس، سریر مقدس از دیگر نقاط واتیکان است و درواقع می‌توان گفت که درنوع خودش دولت مستقلی از دولت واتیکان دارد. به‌طوری‌که پاپ (رهبر کاتولیک‌های جهان)، کاردینال‌ها و اسقف‌ها در سریر مقدس زندگی می‌کنند و زبان رسمی آن‌ها لاتین است و فقط گذرنامه‌های نوع سیاسی (Type D) صادر می‌کند درحالی‌که کشیش‌ها، راهب‌ها، راهبه‌ها، سربازان گارد سوییسی و مردمی که از کارمندان و امور خدماتی به‌شمار می‌روند در واتیکان زندگی می‌کنند و گذرنامه عادی (Type P) دریافت می‌کنند.

در ابتدای پایه‌گذاری مسیحیت در امپراتوری رم، تاریخ تولد مسیح از ۶ ژانویه به ۲۵ دسامبر تغییر یافت.

به‌این‌ترتیب، امروزه تمام پیروان کلیسای غرب شامل: کلیسای کاتولیک، کلیساهای لوتری‌ها، پرسبیتری‌ها، متدیست‌ها، کلیسای انگلیکان و کلیسای پروتستان که درمجموع حدود ۹۰درصد از مسیحیان جهان را شکل می‌دهند کریسمس را در ۲۵ ژانویه جشن می‌گیرند.

چشم‌انداز کلیسای جامع پطرس مقدس در واتیکان از رودخانه تِوِره در رم. عکس: هدا عربشاهی

 

چشم‌انداز کلیسای جامع پطرس مقدس از خیابان اصی منتهی به آن. عکس: هدا عربشاهی

 

مجسمه مرمری در کلیسای پطرس مقدس در واتیکان. عکس: هدا عربشاهی

 

جسد نیمه مومیایی‌شده پاپ ژان بیست‌وسوم که درون تابوتی شیشه‌ای داخل کلیسای جامع پطرس مقدس نگهداری می‌شود. ژان بیست‌وسوم در سال ۱۹۶۳ درگذشت. عکس: هدا عربشاهی

 

نشان یادبود ملکه سوئد کریستینا که تاج‌و‌تخت را برای پیوستن به مذهب کاتولیک رها کرد. کریستینا بین سال‌های ۱۶۲۶ تا ۱۶۸۹ زندگی کرد. این بنای یادبود را کارلو فونتانا در ۱۷۰۲ ساخت. عکس: هدا عربشاهی

 

مجسمه معروف «ترحم» (Pietà)، اثر میکل‌آنژ. این هنرمند ایتالیایی عصر نوزایی (رنسانس) مجسمه ترحم را در ۱۴۹۸ ساخت. این اثر در کلیسای جامع پطرس مقدس نگهداری می‌شود. عکس: هدا عربشاهی

 

مجسمه دیگری در کلیسای پطرس مقدس در واتیکان. عکس: هدا عربشاهی

 

دو سرباز از گارد سوییسی. هرچند وظیفه اصلی این سربازان مراقبت از شهر واتیکان، سریر مقدس و کلیساهای آن است اما اغلب به‌عنوان سوژه عکاسی در قاب دوربین گردشگران ثبت می‌شوند. عکس: هدا عربشاهی