چمدان : خزه گیاه رایج در ایسلند است و به‌طور فراوانی در مناطق کوهستانی و به‌خصوص در دشتی گدازه‌ای رشد می‌کند. دشت‌های گدازه‌ای به جلگه‌هایی گفته می‌شود که در اثر حرکت مواد مذاب آتشفشانی (گدازه‌ها) مسطح شده‌اند. دشت گدازه‌ای الدروان یکی از دشت‌های گدازه‌ای است که در سواحل جنوبی ایسلند قرار دارد و با خزه پوشیده شده است.

دشت گدازه‌ای الدروان حاصل یکی از مخرب‌ترین فوران‌های آتشفشانی ثبت‌شده در تاریخ است. این فوران بین سال‌های ۱۷۸۳ و ۱۷۸۴ بیش‌از ۸ ماه به‌طول انجامید. در فوران آتشفشان گریمسفوتن و فوران‌های شکاف لاکی حدود ۱۴ کیلومترمکعب گدازه‌های بازالتی جریان یافت و ابرهایی از گازهای سمی خاک را آلوده کرد و نیمی از گاوها، اسب‌ها و سه‌چهارم گوسفندان منطقه را کشت. آن‌سال هیچ مزرعه‌ای عمل نیامد و هیچ ماهی‌ در دریا پیدا نشد و در اثر قحطی ناشی‌‌از فوران، یک‌چهارم جمعیت انسانی منطقه جان باخت.

اما فوران شکاف لاکی تاثیرات وسیع‌تری برجای گذاشت. به‌طوری‌که در سال‌های بعد از فوران، اقلیم سراسر نیم‌کره شمالی وخیم شد. در آمریکای شمالی، زمستان سال ۱۷۸۴ طولانی‌تر شد و این منطقه یکی از سردترین زمستان‌های تاریخ را پشت سر گذاشت. بوران وسیعی مناطق جنوبی آمریکای شمالی را دربرگرفت و رودخانه می‌سی‌سی‌پی در نیو اورلئانز منجمد شد و توده‌های یخ در خلیج مکزیک شکل گرفت.

غبار ناشی از فوران تا شرق نیم‌کره شمالی پیش رفت و از شدت باران‌های موسمی هند کاسته شد و درنتیجه خشکسالی و نابودی مزارع، هند را با مشکلات جدی مواجه کرد. در اثر این فوران در سال ۱۷۸۴ مصر با قحطی مواجه شد و حدود یک‌ششم جمعیت این کشور جان باخت.

بدترین عواقب ناشی از این فوران در اروپا ثبت شد. این قاره در سال ۱۷۸۳ داغ‌ترین تابستان تاریخش را تجربه کرد. ابرهای سمی که در سراسر اروپا گسترده شد به مرگ ده‌ها هزار نفر انجامید. به‌طوری‌که استنشاق این گازها، فقط در بریتانیا ۲۳هزار مرگ برجای گذاشت و طوفان‌های تندری شدید به مرگ دام‌ها منجر شد.

پس از این تابستان گرم، زمستان به‌شدت سرد شد و ۸هزار نفر دیگر در انگلستان قربانی شدند. در بهار سال بعد، در آلمان و اروپای مرکزی سیلاب‌های مخرب جاری شد. در فرانسه، مزارع نابود شدند و فقر و قحطی حاصل از فوران ایسلند آتش انقلاب فرانسه بین سال‌های ۱۷۸۹ تا ۱۷۹۹ را روشن کرد.

اما امروزه، عوارض ناشی از این فوران مهیب تمام شده و دشت گدازه‌ای الدروان پوشیده از لایه‌ای ستبر و سبز، چشم‌اندازی آرامش‌بخش را به مردم منطقه و گردشگران عرضه می‌کند.

 

  غروب بر آبشار خدایان ایسلند | تصویر زیبای آبشاری به ارتفاع ۱۲ متر

  ۳ دقیقه آرامش را تجربه کنید│ زیبایی شگفت‌انگیز تابستان جزایر فارو را ببینید
  تصاویر حباب پنج‌ میلیون ستاره | اقامت در هتلی با چشم‌انداز شفق‌ قطبی