چمدان: نمایشگاهی از گنجینه موزه «ننه مکرمه» نقاش خودآموخته مازندرانی روز جمعه ۲۳ فروردین در گالری کاما به نمایش در می‌آید. در این نمایشگاه ۳۰ اثر از این هنرمند خودآموخته به همراه لوازم شخصی او از گنجینه موزه مکرمه به نمایش در خواهد آمد.

علی بلبلی هنرمند نقاش و فرزند مکرمه قنبری درباره نمایشگاه مکرمه در گالری کاما گفت: نمایشگاه «مکرمه» امسال متفاوت برگزار می‌شود. مکرمه پس از یکسال که نقاشی را شروع کرد بر روی در و دیوار و وسایل منزل نقاشی می‌کرد، به همین دلیل خانه وی به موزه تبدیل شده است. در این نمایشگاه برای اولین بار لوازم شخصی وی در گالری کاما به نمایش در می‌آید؛ یک اتاق را به شکل خانه مکرمه بازسازی کرده‌ایم تا مخاطب با این فضا بتواند به عمق آثار این هنرمند پی ببرد.

  شمال فقط دریا نیست | توقف در استراحتگاه پهلوی و خانه ننه مکرمه؛ عاشق دلسوخته‌ای که نقاش سال دنیا شد

وی افزود: در این نمایشگاه برای نخستین بار ۳۰ اثر از این هنرمند به دیوار می‌رود. همچنین اولین اثر نقاشی مکرمه بر روی سنگ و آخرین اثری که این هنرمند قبل از مرگ کشیده است به نمایش در می‌آید.

مکرمه قنبری در سال ۱۳۰۷ در روستای دریکنده بابل متولد شد، از کودکی به نقش و نگار علاقه داشت ولی تا سن ۶۷ سالگی به دلایل شرایط مشقت بار زندگی به نقاشی روی نیاورد. وی پس از مرگ همسر وقتی تنها گاوش به فروش می‌رود به نقاشی روی می‌آورد، اولین نمایشگاه آثار نقاشی این هنرمند خود آموخته در سال ۱۳۷۴ در گالری سیحون برپا شد و سپس نمایشگاه‌های دیگری از این هنرمند در همین گالری برپا شد، پس از کسب شهرت مکرمه از سوی بنیاد پژوهش‌های زنان کشور سوئد به عنوان زن سال ۲۰۰۱ میلادی جهان شناخته شد و در سال ۱۳۸۱ نیز به عنوان زن سال ایران از ریاست جمهوری وقت لوح تقدیر دریافت کرد، ننه مکرمه در آبان ماه سال ۱۳۸۴ درگذشت.

نمایشگاه نقاشی «مکرمه» از ۲۳ فروردین تا ۳ اردیبهشت در گالری کاما در خیابان پاسداران تهران برپا می‌شود.