چمدان: بانک مرکزی کشورهای اروپایی، انتشار اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی را متوقف کردند. تنها بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش قرار است تا ۲۶ آوریل (هفته اول اردیبهشت ۹۸) به چاپ این اسکناس ادامه دهند تا فرآیند توقف چاپ به آرامی صورت گیرد.

راهبرد بانک مرکزی اروپا آن است که به‌ تدریج چرخش این اسکناس‌ها را با اسکناس‌های خرد‌تر جایگزین و به بانک‌ مرکزی هر کشور برگرداند.

روزنامه لوموند نیز در این زمینه نوشت: ۱۷ بانک از ۱۹ بانک منطقه یورو، چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی را متوقف کردند.

این بانک‌ها از روز ۲۷ ژانویه (هفتم بهمن ماه سال جاری) چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی را متوقف کرده‌اند و بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش نیز قرار است تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (ششم اردیبهشت ۹۸) به چاپ این نوع اسکناس ادامه دهند تا در فرآیندی سه ماهه توقف چاپ این اسکناس به تدریج صورت گیرد.

به نوشته لوموند، اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی موجود همیشه اعتبار خود را خواهند داشت و امکان تبدیل این اسکناس‌ها در بانک‌های مرکزی برای مدت نامحدود وجود دارد.

اسکناس ۵۰۰ یورویی بعد از اسکناس یک هزار فرانکی سوئیس که ارزشی برابر با ۱۰۱۷ یورو دارد درشت‌ترین اسکناس در اروپا محسوب می‌شود.

ارزش این اسکناس به این سبب است که در زمینه پولشویی و اقدامات مجرمانه مورد توجه جنایتکاران قرار دارد.

در پی دستورالعمل سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی، تولید اسکناس های ۵۰۰ یورویی از سال ۲۰۱۹ متوقف و اسکناس‌های موجود در بازار نیز بتدریج جمع آوری می‌شود.

فرارکنندگان مالیاتی، قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر از این اسکناس برای واریزی‌های خود در موسسه‌های بانکی استفاده می‌کنند.

پس از اعلام این خبر یکی از نگرانی‌های برخی مردم کشورمان، یوروهای مسافرتی بود که از سوی بانک‌های عامل به آنها داده شده و ممکن است در سفرهای خارجی خود هزینه نکرده باشند.

اروپا به دارندگان اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی تاکید کرده است که اصلاً نگران نباشند چون این اسکناس‌ها برای همیشه اعتبار دارند.