چمدان: علی اصغر مونسان که در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور داشت،ضمن تشکر از مجلس برای ارتقا سازمان به وزارتخانه گفت: در آینده نه چندان دور نرم افزار، جهان را خواهند بلعید. هم اکنون یکی از بزرگترین شرکت سازنده هواپیما، بدون داشتن یک هتل بزرگترین شرکت اقامتی جهان را داراست. انسان‌ها کارهای خود را به فرایند اطلاعاتی واگذار کرده و گردش و تفریح را برای خود نگه خواهد داشت. ۷۰ تا ۸۰ درصد مشاغل تا ۲۰ سال آینده دیگر وجود خواهند بود. شغل‌های جدید به وجود خواهند بود.

وی افزود: یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون گردشگر در حال حاضر در دنیا وجود دارد و  تا ۱۰۰ سال آینده به ۴ میلیارد نفر خواهد رسید. حالا برای سفرهای فضایی یک شرکت گردشگری سفر به مریخ طراحی کرده است. تنها کسب و کار فیزیکی که در آینده رشد خواهد کرد، صنعت گردشگری است.

مونسان گفت: فعالیت‌های این وزارتخانه هم ابعاد اقتصادی و ابعاد فرهنگی و اجتماعی دارد.  حفاظت و حراست از بناها تاریخی و آداب و سنن و انتقال آن به آینده از وظایف است. همچنین احیای هنرهای در حال زوال به عنوان میراث ناملموس کشور اهمیت دارد.  ۱۰۰ درصد گردشگران خارجی که به ایران می‌ایند به سفیران ایران تبدیل می‌شوند و چهره واقعی کشور نشان داده می‌شود.

وی افزود: توزیع عادلانه ثروت و درآمد از طریق توزیع یکنواخت گردشگری در کشور امکان پذیر است. گردشگری در جایگان سوم جهان قرار گرفته است. نقش محرک اقتصادی‌ای که گردشگری دارد در ایام نوروز قابل مشاهده است.

مونسان درباره علت رونق سفر به ایران گفت: تفاوت قیمت ارز دلیل عمده‌ای برای افزایش گردشگر ورودی نبوده است. بسته‌های سفر به ایران دلاری فروخته می‌شود و قیمت آن تغییر نکرده و سود آژانس‌دارها افزایش یافته است. کشور عمان حدود ۸۰۰۰۰ گردشگر به ایران فرستاده که بخش قابل توجهی از توریست سلامت ما هستند. کشور چین ۱۵۰ میلیون گردشگر خروجی دارد که در قدم اول برای ۱ میلیون گردشگری و در مرحله دوم برای ۲ میلیون گردشگری هدف گذاری کرده‌ایم.

وی افزود: ۱۵۰ هتل ۴ و ۵ ستاره در لیست پروژه‌هاست که ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها تا پایان سال به سرانجام برسد. در سه سال گذشته سه حوزه ۳۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است. در قالب بومگردی اجازه دادیم که جوانان با اندک سرمایه بتوانند کسب و کار درست کنند که این یعنی توزیع عادلانه ثروت که دغدغه شما است.

او ادامه داد: با کسب رتبه اول جهانی در ثبت جهانی  برای اولین بار کشور چین را پشت سر گذاشتیم. همچنین ثبت ۵ اثر  با رویکرد پرونده زنجیره‌ای در فهرست میراث جهانی   ارتقا رتبه ایران از ۱۱ به ۹ در این فهرست را شاهد بودیم.

مونسان گفت:  ما در حوزه میراث‌فرهنگی نقش اقتصادی هم ایفا کردیم چرا که  در حوزه پروژه عمرانی ایجاد اشتغال شده‌‎است. ۴۰۰۰ هزار پروژه مرمت داشتیم که با ۱۵۰ میلیارد بودجه  در کنار مشارکت دیگر بخش ها  انجام شده‌است.  تقویت دیپلماسی فرهنگی از طریق نمایشگاه های مشترک و متقابل  هم از جمله اقدامات است. همچنین سازمان میراث فرهنگ یدستگاه برتر جشنواره شهیدرجایی شدو در مبارزه با فساد جز ۵ دستگاه برتر است.

  مونسان نخستین وزیر میراث فرهنگی شد | مجلس چطور به مونسان اعتماد کرد؟ | صدای مخالف و موافق را بشنوید
  واکنش دو نماینده مجلس به حضور مدیران کیش در میراث فرهنگی و نزدیکی مونسان به رئیس جمهور
  سالک: مونسان رانت‌ها و حاشیه‌ها را کم کرد | ۱۲۹ هزار شغل در گردشگری ایجاد شده است
  سلحشوری: چطور شخصی که مخالف وزارت میراث فرهنگی است می‌خواهد وزیر آن شود | مدیران مونسان تحت پیگرد قضایی هستند