چمدان: در شهر کرمانشاه و در راسته بازار (تاریکه بازار) مسجد جامع اهل سنت که قدمتش به سال ۱۳۲۴ می‌رسد، چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این مسجد از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می‌شود.

گفته‌می‌شود مرحوم حاج ملا سید حسین مسعودی با کمک تعدادی از خیرین اهل سنت زائرسرایی را خریداری می‌کند تا مسجد جامع شافعی را در آن بنا کند. به این ترتیب یکی از زیباترین مساجد ایران در دل بازار کرمانشاه شکل می‌گیرد.

مسجد جامع شافعی در راسته بازار (تاریکه بازار) کرمانشاه قدمتش به سال ۱۳۲۴ می‌رسد

اگر بخواهید از «مسجد شافعی‌ها» در کرمانشاه دیدن کنید، باید به میدان جوانشیر (میدان توپخانهٔ قدیم) بروید. از میدان، گنبدها و مناره‌های مسجد معلوم است و راه دسترسی مسجد از خیابان از طریق کوچه‌ای است که در ضلع جنوب شرقی میدان قرار دارد. امروزه در بنای تازه مسجد که در کنار بنای قدیمی و به سبک مساجد ترکیه ساخته شده است نماز اقامه می‌شود.

امروزه در بنای تازه مسجد که در کنار بنای قدیمی و به سبک مساجد ترکیه ساخته شده است نماز اقامه می‌شود

نکته قابل تأمل درباره مسجد الگوی آن است؛ الگویی که بی‌هیچ تردیدی از مساجد کلاسیک عثمانی برداشت شده است:‌ گنبد و نیم‌گنبدهای عظیم بلند، مناره‌های قلمی نوک‌تیز، جزئیات و تزئینات نقاشی در داخل بنا، کتیبه‌هایی به‌ خطّ «طغرا»، ستون‌های قطور و فضای مرکزی مرتفع زیر گنبد اصلی. مسجدی متفاوت که معماری و تزیینات داخلیش با سایر مساجد ایران فرق دارد.

معماری و تزیینات داخلی مسجد شافعی با سایر مساجد ایران فرق دارد

عکس‌ها: بابک رستمی

 

نقشه مسیر دسترسی به مسجد جامع شافعی