چمدان : حمید درودیان عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران در گفت‌و‌گو با چمدان در ارتباط با افزایش عوارض خروج از کشور اظهار کرد: دولت برای تدوین این بخش از لایحه بودجه به افراد کثیرالسفر از جمله راهنمایان گردشگری توجه نکرده‌‌ و با تصویب این بخش بی‌شک به برخی گروه‌ها ضربه خواهد زد.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد عوارض خروج از کشور به صورت تصاعدی افزایش پیدا کند، بی‌شک هزینه قابل توجهی به راهنمایان گردشگری که در طول سال بارها سفر می‌کنند، تحمیل می‌شود و راهنما نیز این بار را به آژانس مسافرتی منتقل می‌کند در نتیجه، دفاتر خدمات مسافرتی ناچار به افزایش قیمت تورها می‌شوند.

  دفاع نوبخت از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور ؛ «دارندگی و برازندگی»!

این راهنمای گردشگری گفت: در واقع افزایش عوارض خروج از کشور مانند افزایش قیمت بنزین، گرانی‌های دیگری  را نیز در پی خواهد داشت.

درودیان با بیان اینکه در صورت عدم تغییر در سیاست‌های دولت درآمد ناشی از افزایش عوارض نیز بر گردشگری داخلی تاثیری نخواهد داشت، توضیح داد: دولت برای تدوین این بند احتمالا طبقات بالای جامعه را مدنظر قرار داده که به سفرهای خارجی ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومانی می‌روند و طبیعی است که ۲۲۰ هزار تومان عوارض تاثیری برای آنها ندارد اما برای قشر متوسط این افزایش قیمت بسیار موثر است.

  جدول مقایسه نرخ عوارض خروج از کشور ایران با کشورهای دیگر │ ایران بالاتر از استرالیا و اتریش

دبیر هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری افزود: از طرف دیگر بسیاری برای اهداف درمانی به خارج از کشور می‌روند. ما شاهدیم که مثلا کشور ترکیه مقصد بسیاری از ایرانی‌هایی است که برای درمان سفر می‌کنند و معمولا برای این افراد فراهم کردن  پول سفر درمانی چندان راحت نیست.

  تغییر نظر رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره افزایش نرخ عوارض خروج از کشور | کاش نظر ما را می‌پرسیدند