چمدان: سید رحمت‌اله رئوف حنان مدیر این مجموعه با اعلام این خبر گفت: اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد این مجموعه با هدف ساماندهی این اسناد به صورت دیجیتالی و سهولت در خدمات‌رسانی به پژوهشگران و مراجعه‌کنندگان به این واحد برای نخستین بار بازخوانی می‌شود.
رئوف حنان افزود: اسناد به جای مانده در میان اموال و آثار کاخ‌های مجموعه نیاوران، به دلیل روایت بخش‌هایی از رویدادهای بیرونی و درونی دربار پهلوی که مرتبط با تاریخ معاصر ایران‌ است، ارزش خاصی دارند و باید برای استفاده عموم فرهیختگان مورد توجه قرار گیرند. از این رو باید به سمت دیجیتالی سازی اسناد پیش برویم تا علاوه بر نسخه اصلی، تصویرهای اسکن شده از آثار نیز ثبت، ضبط و نگهداری شود تا محققان به راحتی بتوانند از تصاویر دیجیتالی استفاده کنند.
او ادامه داد: پروژه ساماندهی اسناد تصویری شامل عکس های این مرکز از تیر ماه سال جاری در دو فاز آغاز و در این پروژه حدود ۶ هزار قطعه عکس ساماندهی و در نرم افزار جام ثبت شده است. در ادامه این اقدام، با تجهیز این مرکز به دستگاه اسکنر تخصصی، امکان اسکن حدود ۲ هزار اسلاید و ۴ هزار نگاتیو موجود در این مرکز نیز فراهم شده است.
مدیر مجموعه نیاوران افزود: اسکن فیلم های قدیمی در قالب‌های مختلف مانند اسلاید و نگاتیو می‌تواند بهترین راه برای حفظ و نگهداری این اسناد باشد و به منظور حفظ این اسناد از آسیب های ناشی از گذر زمان، این مجموعه اقدام به بازخوانی و دیجیتالی سازی آرشیو دیداری و شنیداری خود کرده است. افزون بر اینکه شرایط مخزن این مرکز به گونه ای است که نوسانات دما، رطوبت و نور تحت کنترل قرار گرفته تا کمترین آسیب ممکن به اسناد و مدارک وارد شود.
بر اساس این خبر، این مجموعه همچنین با تأمین قطعات مورد نیاز امکان بازخوانی حدود ۳ هزار و ۷۰۰ صفحه گرامافون را در این مرکز فراهم کرده است.
شایان ذکر است اسناد موجود در این مرکز شامل آلبوم‌های عکس متعلق به دوره پهلوی، نگاتیو، اسلاید، اسناد دست‌ نوشته‌های مشخص خانواده پهلوی دوم و همچنین مدارک مربوط به امور داخلی دربار، صفحات گرامافون و نوارهای صوتی شامل آثار موسیقی کلاسیک، جاز، سنتی، پاپ، قصه، شعر، آوازهای کودکان و ادبیات معاصر همانند اشعار نیما یوشیج و اخوان ثالث و همچنین فیلم‌های ویدئویی شامل تصاویری از مناظر کاخ‌های نیاوران و مراسم رسمی، تشریفاتی و غیره است. این مرکز با هدف طبقه بندی، ساماندهی، بازیابی، آسیب شناسی، ترمیم، حفاظت و حراست از اسناد دوران پهلوی دوم در تاریخ دوم خرداد ماه ۱۳۸۳ همزمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح شد.