چمدان : خانه پدری فروغ فرخزاد در منطقه ۱۱ تهران در خطر تخریب قرار دارد. هر چند براساس اطلاعاتی که به دست چمدان رسیده مالکان این بنا سال ۹۰ دستور نقشه برای این ملک دریافت کرده اند و اکنون پس از ۷ سال برای ساخت یک مجتمع ۴ طبقه درخواست مجوز داده اند.

براساس اعلام شهرداری منطقه ۱۱ تاکنون مجوزی تخریب و ساخت این بنا صادر نشده اما پرونده‌ای به این منظور ایجاد شده است. مالکان این بنا در گفت و گو با چمدان معتقد بودند که این بنا ارزش میراثی ندارد و بازسازی شده است. همچنین برخی از مشخص نبودن خانه پدری فروغ در این کوچه می‌گفتند. براساس اسنادی که بدست چمدان رسیده ملکی که در حال حاضر برای تخریب آن اقدام شده، زمانی به نام محمد فرخ زاد عراقی، پدر فروغ فرخزاد بوده است.

عکس: سفرنویس

شماره شناسایی ملک ۱۸۸۲۹۰۱۸ است و به پلاک ۳۳۵۷٫۱۳ ثبت شده است. در حال حاضر مالک این بنا حاج اصغر نوروزی است که پس از فوت او ملک در اختیار ورثه قرار گرفته. خانواده نوروزی این بنا را از آقای کربلایی صادقی (فرزند مرحوم استاد ابراهیم) خریداری کردند. پیش از آن از مهین دخت فخر دوری این بنا را از محمد فرخ زاده عراقی خریداری کرده است.

براساس شناسنامه فروغ فرخزاد ، محمد فرخ زاده عراقی پدر اوست.

این ملک ۳۴۲ متر مربع در ابعاد ۱۰٫۳۰ در ۳۲٫۹۰ است و در دهه ۳۰ ساخته شده است. ملک دارای دو طبقه ۱۴۰ متری، یک زیرزمین ۸۰ متری و یک نیم طبقه ۵۰ متری است.

عکس: ایسنا

این بنا پهنه R251 طرح تفصیلی تهران قرار دارد و دستور نقشه آن سال ۹۰ کسب شده است. خرداد امسال پرونده‌ای برای کسب مجوز تخریب این بنا ایجاد شده و تاکنون مجوزی برای تخریب و ساخت آن صادر نشده است.

  خانه پدری فروغ فرخزاد تخریب و آپارتمان می‌شود | جواز ساخت صادر شد | واکنش وراث: حاضر به واگذاری بنا برای حفظ آن هستیم

نوروزی، یکی از وارثان این بنا در گفت و گو با چمدان اعلام کرده بود که در صورتی که شخص یا ارگانی حاضر به حفظ این بنا باشند، امکان واگذاری آن وجود دارد.

  واکنش شهرداری منطقه ۱۱ به مجوز تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد│پروانه ساخت صادر نشده است
تصویری از خانواده فرخ زاد

به گزارش چمدان، مسئولان میراث فرهنگی در حال بررسی پرونده ثبت ملی این بنا هستند.

  درخواست انجمن های علمی دانشجویان باستان شناسی و زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران برای ثبت خانه پدری فروغ