چمدان : علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  در دیدار با اقشار مختلف مردم نیک‌شهر گفت:
  • رئیس‌جمهوری  به استان‌هایی که ظرفیت‌های تاریخی زیادی دارند از جمله سیستان‌و‌بلوچستان توجه ویژه دارد.
  • امروز گردشگری در دنیا به اقتصاد سوم جهانی تبدیل شده و به‌صورت مستقیم در تولید ناخالص جهانی اثر دارد. از هر ۱۱ شغل یک شغل به این بخش مربوط است. این نشان‌دهنده اهمیت صنعت گردشگری در دنیا است.
  • کشورهایی با تاریخ و میراث‌فرهنگی کمتر توانسته‌اند با توسعه پروژه‌های مختلف در حوزه گردشگری درآمد زیادی را به‌واسطه گردشگری کسب کنند. این صنعت مهم شاید در کشور تا کنون مغفول مانده بود، اما امیدواریم با مواهب طبیعی، تمدن گران‌بها و سایر ظرفیت‌های منحصر به فرد، گردشگری نقش خود را در اقتصاد کشور ایفا کند و در این استان نیز جبران محرومیت و کم‌برخورداری از طریق بخش گردشگری و صنایع‌دستی اتفاق بیفتد و معضل بیکاری در این استان حل شود.
  • آیین‌نامه مربوط به طرح حمایت از اشتغال روستایی در دولت نهایی و ابلاغ شد. رئیس‌جمهوری تأکید کرد برای تمرکز‌زدایی در این طرح اختیارات به استاندارها واگذار شود. این یک فرصت بی‌نظیر برای حمایت از اشتغال در روستاهاست. ۱٫۵‌میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی و ۱٫۵‌میلیارد دلار از بانک‌های عامل برای این طرح اختصاص داده شده است. این ۳میلیارد دلار در اختیار شهرهای روستایی قرار گرفته و سهم هر استان و هر حوزه از این طرح مشخص شده است.
  •  سهم بخش گردشگری و صنایع‌دستی هرکدام به‌تفکیک در این طرح ۱۰درصد است گفت، این ۲۰درصد در مجموع معادل ۲۴۰۰میلیارد تومان است که می‌توان با استفاده از آن گردشگری و صنایع‌دستی را در روستاها رونق بخشید. باید با همکاری مسئولان استانی پروژه‌های مربوط به استان سیستان‌و‌بلوچستان زودتر ارائه شود تا مردم این استان بتوانند از تسهیلات ارزان‌قیمت ۶درصدی بهره‌مند شوند.
  • صنایع‌دستی و گردشگری ظرفیت‌های زیادی برای ایجاد اشتغال دارند، در این حوزه‌ها با حداکثر ۵۰میلیون تومان می‌توان شغل ایجاد کرد در حالی که این رقم در حوزه‌هایی مانند صنعت ۵۰۰‌میلیون تا یک‌میلیارد تومان است.