چمدان : احسان یارشاطر، استاد سابق زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، بنیان‌گذار مرکز مطالعات ایران‌شناسی و سرویراستار دانشنامه ایرانیکا (مرکز مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا، نیویورک) دیروز (شنبه، دهم شهریور) درگذشت.

یارشاطر متولد ۱۴ فروردین۱۲۹۹ و دانش‌آموخته دکترای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران و دانش‌آموخته دوره دکترای زبانشناسی ایرانی در مدرسه مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا دانشگاه لندن بود و از شاگردان ایرانی والتر هنینگ و مری بویس به‌شمار می‌آمد.

وی علاوه بر شهرتش به خاطر نوشتن ۱۶ جلد کتاب تاریخ ادبیات ایران، بنیانگذار و ویراستار دانشنامه ایرانیکا بود که از دهه ۱۹۷۰ با همکاری شمار زیادی از محققان و ویراستاران در نیویورک در حال انتشار است.

دانشنامه ایرانیکا پروژه‌ ایران‌شناسی است که به همت احسان یارشاطر از سال‌های میانی دهه ۵۰ خورشیدی درباره فرهنگ و تاریخ سرزمین ایران به زبان انگلیسی، در ایران آغاز به کار کرد.

 

 

دانشنامه ایرانیکا پروژه‌ ایران‌شناسی است که به همت احسان یارشاطر از سال‌های میانی دهه ۵۰ خورشیدی درباره فرهنگ و تاریخ سرزمین ایران به زبان انگلیسی، در ایران آغاز به کار کرد و پس از انقلاب بهمن ۵۷ در بخش ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک استقرار یافت.

 

 

تهیه دانشنامه ایران و اسلام (با وقوع انقلاب سال ۱۳۵۷ کار این دانشنامه در جلد دهم متوقف ماند)، مجموعه میراث ایران (چهل و پنج جلد ترجمه متون کلاسیک فارسی‌به زبان‌های غربی‌) و فراهم آوردن امکان ترجمه انگلیسی تاریخ طبری از جمله دیگر اقدامات احسان یار شاطر است.