چمدان: بافت تاریخی منطقه ۱۲ تهران در نوروز امسال یکی از مناطق پر گردشگر پایتخت بود و به ویژه تهرانی‌ها از آن استقبال خوبی کردند تا آنجا که برخی مالکان خصوصی خانه‌های تاریخی این منطقه از جمله مالک خانه موتمن الاطباء درب این خانه را برای گردشگران باز کرده بود و مردم هم از این خانه تاریخی استقبال زیادی کردند. علاوه بر مردمی که به صورت منفرد از خانه‌ها  بازدید می‌کردند و  جا به جای این منطقه با نقشه‌ای در دست دیده‌می‌شدند، تورهای شهرداری تهران، اپلیکیشن‌های گردشگری و دیگر تورها هم برنامه‌های ویژه‌ای برای بافت تاریخی منطقه ۱۲ تهران تدارک دیده‌بودند.

این منطقه که سال‌هاست به خاطر معضلات اجتماعی شرایط خوبی ندارد با حضور گردشگران رونق خاصی در نوروز گرفته بود.

خانه دبیرالملک، حمام نواب و همچنین خانه فخرالملوک و خانه آیت الله مدرس در گذر میرزا محمود وزیر هم از جمله‌بناهای تاریخی مورد استقبال بودند اما یک خانه تاریخی بسیار زیبا و نفیس در همین گذر قرار دارد که درب آن برروی گردشگران بسته بود.

  بنای تاریخی نفیس تهران در انحصار یک موسسه | اینجا یک گنج قاجاری است؛ ورود مردم ممنوع! | «ایکوموس» درب‌های خانه قوام‌الدوله را به روی مردم باز می‌کند؟
  واکنش میراث فرهنگى تهران به درهای بسته یک خانه تاریخی نفیس به روی مردم | ایکوموس اجازه ندارد خانه قوام‌الدوله را دفتر خصوصی کند

خانه قوام الدوله با داشتن ارسی بسیار نفیس، بادگیر، نقاشی‌های دیواری گل و بوته، آئینه‌کاری و… بنایی قاجاری در تهران است که به سازمان میراث فرهنگی تعلق دارد، این سازمان سال‌ها پیش این بنا را به ایکوموس که یک موسسه فرهنگی است داده تا از آن بهره برداری کند اما این موسسه اجازه بازدید شهروندان از این بنای مهم شهر را نمی‌دهد و گردشگران پشت درهای بسته این خانه می‌مانند. خبرنگار چمدان هم از جمله کسانی بود که در نوروز موفق به بازدید از این خانه نشد. شاید باید برای قوام الدوله بنویسیم:«آمدیم، نبودید، رفتیم.»