چمدان : داریو فرانچسکینی وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا با ارائه گزارش اداره آمار این وزارتخانه نشان داد که تعداد بازدید از موزه‌ها در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن ۵ میلیون نفر و درآمد حاصل از این بازدیدها ۲۰ میلیون یورو بیشتر شده است.

پنج مکان میراث فرهنگی با ورودی این کشور که در سال ۲۰۱۷ بیشترین بازدید را داشتند به‌ترتیب عبارتنداز: کولوسئوم در رم با بیش‌از ۷میلیون بازدیدکننده، سایت باستان‌شناختی پمپی در خلیج ناپل با بیش‌از ۳٫۴ میلیون بازدیدکننده، موزه اوفیتزی در فلورانس با بیش‌‌از ۲٫۲ میلیون بازدیدکننده، آکادمی فلورانس با بیش‌از ۱٫۶ میلیون بازدیدکننده و قلعه سنت‌آنجلو در رم با ۱٫۱ میلیون بازدیدکننده.

وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا دراین‌خصوص توضیح می‌دهد: «آمار بازدید از موزه‌ها واقعاً استثنائی است. به‌ طوری‌ که از ۳۸میلیون بازدیدکننده در سال ۲۰۱۳ این رقم به ۵۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت. این نشان می‌دهد که درمدت چهار سال حدود ۱۲ میلیون نفر بر تعداد بازدیدکنندگان افزوده شده که این رقم برابر با ۳۱ درصد رشد است. همچنین درآمد حاصل از موزه‌گردی در سال ۲۰۱۳ برابر با ۷۰ میلیون یورو بود که این رقم با ۵۳ درصد رشد به ۲۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۷ رسیده است.»

داریو فرانچسکینی ادامه می‌دهد: «منطقه کامپانیا دیگر به‌عنوان دومین نقطه در طبقه‌بندی مهم‌ترین مناطق گردشگری جایگاه خودش را تثبت کرده است و بی‌شک، تولد دوباره شهر باستانی پمپی در این‌مورد نقش مهمی ایفا می‌کند اما تجربه‌های دیگری ازجمله تلاش‌های موزه ملی باستان‌شناسی ناپل هم بسیار مثبت بوده‌اند. در سال ۲۰۱۷ تمام موزه‌ها رشد قابل‌توجهی را در تعداد بازدیدها نشان دادند اما میراث باستانی بیش از سایر موارد بازدید داشته است.»

  تصاویر شهری که در آن گم نمی‌شوید | شیشه‌گری از «چغازنبیل» تا «ونیز»
کولوسئوم در شهر رم. عکس: هدا عربشاهی

 

  عکس‌های عجیب حادثه در پمپی؛ داستان شهری که زیر مواد آتشفشانی جاودانه شد

بازدید از اماکن فرهنگی رایگان

بین اماکن میراث فرهنگی با ورودی رایگان، پانتئون در رم با بیش‌ از ۸ میلیون بازدید در رتبه نخست قرار گرفته و پس از آن به‌ترتیب پارک کاپودی‌مونته در ناپل با بیش‌از یک‌میلیون بازدیدکننده و پارک قلعه میراماره در تریسته با ۸۳۰ هزار بازدیدکننده در رتبه‌های بعدی ایستاده‌‌اند که نشان می‌دهد میزان بازدید از مکان‌های میراث فرهنگی با ورودی رایگان هم ۱۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد داشته است.

بنابرگزارش روزنامه لارپوبلیکا، روز یکشنبه ۷ ژانویه بازدید بیش‌از ۴۲۰ موزه، بناهای تاریخی و سایت‌های باستان‌شناختی برای تمام شهروندان و گردشگران خارجی رایگان است.

برنامه‌های وزارت میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا برای افزایش بازدید شهروندان و گردشگران از موزه‌ها و اماکن میراث فرهنگی این کشور به‌ عنوان یک منبع درآمد مهم می‌تواند برای کشورمان که از نظر وجود سایت‌های باستان‌شناختی، موزه‌ها و میراث فرهنگی غنی در نوع خود بی‌نظیر است به نقشه راه تبدیل شود.

سایت باستان‌شناختی پمپی در خلیج ناپل واقع در منطقه کامپانیا | عکس: هدا عربشاهی
  تصاویر شهری به‌نام «شوش» در آلپ | آتش بلای جان «شوش» ایتالیایی‌ها شد