چمدان: تارنمای بلومبرگ در گزارشی از احتمال تعمیر و بازگرداندن هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ نروژ در هفته آینده پس از بیش از دو ماه تلاش خبر داد.

براساس این گزارش، شرکت هواپیمایی «ایرشاتل» نروژ پس از هفته‌ها تلاش برای تعمیر این هواپیما در نهایت اعلام کرد که در فرایند ارسال یک موتور جایگزین برای راه اندازی مجدد هوایپمای خود است.

تحریم‌های واشنگتن علیه ملت ایران، فروش محصولاتی را که آمریکا دست کم ۱۰ درصد در تولید آنها سهیم است به ایران ممنوع می‌کند که قطعات صنایع هوایی از آن جمله است.

  سرنوشت هواپیمای زمین‌گیر شده نروژی‌ها در شیراز پس از دو ماه | راشاتودی: ایران می‌تواند این هواپیما را ضبط کند

شرکت هواپیمایی ایرشاتل در زمان تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا که سازمان‌های هواپیمایی را نیز مختل کرده بود، در حال تلاش برای جلب حمایت وزارت خزانه داری دولت ترامپ برای انتقال قطعات لازم به ایران بود. در نهایت با دریافت مجوز لازم از سوی شرکت بوئینگ از دفتر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای جایگزینی موتور هوایپمای بوئینگ ۷۳۷ نروژ، این شرکت تا حدی آسوده خاطر شد اما شرکت جنرال الکتریک دیگر عضو آمریکایی در تولید موتور این هواپیما نیز باید مجوز مشابهی را برای انتقال قطعات مورد نیاز هواپیمای ۷۳۷ به ایران دریافت کند.

هواپیمایی نروژی در این باره گفت: هنوز برای تعیین زمان دقیق بازگرداندن هواپیما خیلی زود است اما تلاش ما این است که هفته آینده این اتفاق بیافتد.

بر اساس گزارش ایرنا، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی ایر شاتل کشور نروژ که بین اسلو و دوبی پرواز می‌کرد، جمعه ۲۳ آذرماه ۹۷ به دلیل نقص فنی در فرودگاه شیراز فرود اضطراری کرد.

این هواپیما در امنیت کامل فرود آمد و مسافرانش روز بعد با پروازی از شیراز خارج شدند، اما خود هواپیما دو ماه است که به دلیل نبود قطعات یدکی لازم در ایران باقی مانده است.

  چرا هواپیمای نروژی ۴ هفته در فرودگاه شیراز زمین‌گیر است؟ | یورونیوز: پرواز به ایران مانند رانندگی در کوبا است!
  دردسر عجیب فرود اضطراری نروژی‌ها در شیراز | مسافران هواپیمای نروژی گرفتار قوانین ضدایرانی آمریکا شدند