چمدان: زمان آتش سوزی میدان حسن آباد اعلام شد که آتش سوزی از انباری پشت میدان آغاز و به جداره تاریخی حسن آباد شعله کشیده است. آتش سوزی در حال رخ داده که همسایه‌های آتش نشان این بنا نیز در ماموریت بودند و به همین دلیل ایستگاه‌های دیگر آتش نشانی برای اطفای آن اعزام شده بودند و آتش فرصت زبانه‌کشیدن پیدا کرده بود.

حالا هر چند کارشناسان آتش نشانی هنوز علت و محل وقوع آتش سوزی را مشخص نکرده‌اند اما برخی از شروع آتش سوزی از دفترخانه شماره ۳۹ تهران می‌گویند. شب آتش سوزی نیز برخی از شروع آتش از دفترخانه تاکید داشتند اما هیچ اعلام رسمی‌ای هنوز در این باره وجود ندارد. با این وجود احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران گفته است: «ظاهراً آتش‌سوزی از یک دفتر اسناد رسمی آغاز شده و به دلیل آن که سقف گنبدهای میدان شیروانی است و از چوب دو لایه استفاده شده، حریق کاغذ و چوب باعث افزایش و سرعت گرفتن سرایت آتش به همه طبقات شده است.»

در حالی این عضو شورای شهر محل شروع آتش سوزی را دفتر اسناد رسمی اعلام کرده که سخنگوی آتش نشانی اعلام کرده هنوز نظرات کارشناسی درباره این حریق مشخص نیست و او در صورتی که اجازه انتشار آنها را داشته باشد، جزییات را اعلام خواهد کرد.

همچنین روز گذشته زاویه تازه‌ای از آتش سوزی میدان حسن آباد نمایان شد. سر دفتر ۳۹ تهران اعلام کرده در جریان آتش سوزی میدان حسن آباد ۷۰۰ دفتر از جمله اسناد ارزشمند مربوط به دکتر مصدق و آیت الله کاشانی از بین رفته است.

سردفتر در مصاحبه با سازندگی از ماهیت این اسناد پرده برداشت و گفت: «وصیت‌نامه دکتر محمد مصدق هم در همین دفترخانه تنظیم شده و رونوشت آن در بایگانی دفتر ما نگهداری می‌شد که آن هم در حریق روز چهارشنبه گذشته سوخت.»

سردفتر به اسناد دیگر مربوط به کاشانی نیز اشاره کرده: «اسناد ایشان هم مربوط به سندهای انتقالی و شخصی بوده و چون آیت‌الله کاشانی در آن زمان به عنوان متولی مسجد امام خمینی(ره) که در آن زمان نامش مسجد شاه بود، فعالیت می‌کرد، بسیاری از سندهای تاریخی مربوط به مسجد امام خمینی (ره) تهران همدر بایگانی بودند که به طور کامل در آتش سوختند.»

اطلاعات تازه‌ای که از سوختن تاریخ در حسن آباد منتشر شده حالا عمدی یا غیر عمدی بودن این آتش سوزی به ویژه محل آغاز آتش سوزی را واجد ارزش کرده است. جزییاتی که فعلا درباره آن سکوت شده است.

  وصیت‌ مصدق سوخت | ‬آتش‌سوزی‭ ‬میدان تاریخی حسن آباد عمدی‭ ‬بود؟
  اسناد ارزشمند مصدق و کاشانی در آتش‌سوزی میدان حسن آباد از بین رفت | زوایای جدید آتش‌سوزی میدان حسن آباد ؛ تصاویر دفتر اسناد پس از حریق
  ضلعی که سوخت | روایت تصویری متفاوت از حادثه میدان حسن آباد
  تصاویر و ویدئوهای چمدان از آتش‌سوزی گسترده میدان تاریخی حسن آباد | جزئیات پیشروی حریق در بافت تاریخی ؛ آخرین تصویر از بنای قدیمی | حریق مهار شد