چمدان : علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در برنامه تلویزیونی «پیش رو» که از شبکه چهار سیما پخش شد گفت:

 • اگر تبدیل سازمان به وزارتخانه به تقویت اهداف و مأموریت‌های سه‌گانه این سازمان کمک کند خوب است، اما اگر صرفاً تغییر یک نام باشد مشکلی حل نمی‌شود، اگر این تغییر بتواند ابزارهای عملکردی ما را ارتقا دهد یا بودجه سازمان را افزایش دهد خوب است، چراکه گردشگری یک موضوع فرابخشی است و برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند به هم‌افزایی بخش‌های مختلف کمک کند.
 • از ۹میلیون گردشگر خروجی ۲میلیون نفر در ایام اربعین از کشور خارج می‌شوند و ۵۰درصد کل گردشگران خروجی نیز زیارتی هستند که به‌طور حتم گردشگران زیارتی ارز زیادی از کشور خارج نمی‌کنند.
 • سفر و گردشگری در دنیا رشد فزاینده‌ای دارد و از ۲۵ میلیون گردشگر در سال ۱۹۵۰ میلادی اکنون به عدد یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون گردشگر در دنیا رسیده‌ایم اما اعتقاد من بر این است که ظرفیت‌های داخلی بسیار زیادی داریم که برای هر گردشگر جذابیت‌های زیادی دارد.
 • در حال حاضر ۲۵۰ هزار تخت هتلی داریم و ۷۶هزار تخت هم در دست ساخت داریم. حدود ۱۲۵ هتل چهار و پنج‌ستاره تا قبل از دولت یازدهم داشتیم و امید داریم که تا پایان دولت دوازدهم این تعداد به ۲۵۰ هتل چهار و پنج‌ستاره برسد.
 • ما در قیاس با کشورهای همسایه در ساخت هتل، میدان را تغییر دادیم و اکنون در کنار ساخت هتل‌ها، خانه‌های تاریخی را احیا کردیم و با مشارکت بخش خصوصی آن‌ها را به اقامتگاه تبدیل کرده‌ایم. یکی از موضوعاتی که به تأمین زیرساخت‌های گردشگری کمک می‌کند، همین اقامتگاه‌های بوم‌گردی است که با یک‌دهم هزینه ساخت هتل می‌توانیم اقامتگاه ایجاد کنیم.
 • در حوزه فرهنگی باید در لبه تیغ حرکت کنیم و کار بسیار سختی داریم، اعتقاد ما بر این است که گردشگری ابعاد اقتصادی و ابعاد فرهنگی و اجتماعی دارد که در بعد اجتماعی، شادی و نشاط جامعه یکی از ابعاد آن است؛ خصوصاً این‌که تلاش دشمن در حال حاضر تزریق ناامیدی و یأس است.
 • هر گردشگر خارجی که وارد کشور می‌شود، با مشاهده فرهنگ و رفتار زیبای مردم شاهد بی‌اثر بودن تبلیغات منفی دشمن علیه ایران خواهد بود و زمانی که به کشور خود برمی‌گردد یک سفیر برای ماست.
 • در سفر به یزد، امام‌جمعه یزد تعریف می‌کرد که گردشگری آلمانی در سفر به یزد با دیدن عزاداری ایام محرم گریه کرده است و با عزاداران حسینی ابراز همدردی می‌کرده است.
 • بیش از یک‌میلیون سایت و بنای تاریخی ارزشمند داریم و ۳۵ هزار اثر در ایران ثبت ملی شده است و این نشان از تمدن غنی و تاریخ کهن ایران دارد، خوشبختانه ما کشور صاحب علم و دانش در حوزه میراث‌فرهنگی هستیم و در برنامه‌ای که چند روز پیش با حضور سفیر اتریش در مجموعه نیاوران داشتیم، او نیز از مرمت مجموعه‌های فرهنگی اظهار شگفتی کرد. امروز ما کشوری هستیم که با سایر کشورهای دیگر در حوزه مرمت آثار و بناهای تاریخی انتقال تجارب داریم.
 • همکاران ما در یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با جان و دل کار می‌کنند و با کمترین امکانات در حال صیانت از میراث‌فرهنگی هستند، البته من اعتقاد دارم پشت هیچ سدی نباید ایستاد، ازاین‌رو به‌منظور صیانت هرچه بیشتر از آثار فرهنگی تاریخی، برخی از اماکن و بناها را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم.
 • انجمن‌های میراث‌فرهنگی در تمام استان‌ها فعال هستند و در هر استان رئیس هر انجمن استاندار است و فرمانداران و بخشداران در شهرها و بخش‌های مختلف رئیس این انجمن‌ها هستند و در حال حاضر ۱۴هزار نفر عضو انجمن‌های میراث‌فرهنگی هستند.»
 • ما تا پیش‌ازاین مخازن مقاوم در برابر زلزله نداشتیم که اکنون در موزه ملی و موزه‌های منطقه‌ای این مخازن ایمن ایجاد شده است. ضمن این‌که برخی از آثار در اختیار مردم است. با حمایت‌های سازمان میراث‌فرهنگی در سال گذشته در هر هفته یک موزه غیردولتی راه‌اندازی شد و امسال نیز به‌دنبال این هستیم که هر پنج روز یک موزه افتتاح شود و این نشان‌دهنده تقویت مشارکت مردم است.
 • اعتبارات سازمان میراث‌فرهنگی اندک است، اما هیچ‌وقت پشت سد بودجه نماندیم. در سازمان میراث‌فرهنگی می‌توانیم درآمدزایی کنیم، اما درآمدهای این سازمان به خزانه واریز می‌شود. در سال گذشته ۶۵درصد درآمد فروش بلیت‌های موزه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی که به خزانه واریز شده بود به سازمان برگشت.
 • اگر قرار است به حوزه میراث‌فرهنگی خدمت کنیم، باید در حوزه اقتصاد نقش ایفا کنیم، نمی‌گویم به‌جایگاه سازمان صنعت، معدن و تجارت یا وزارت نفت رسیدیم، اما جایگاهی پیدا کردیم که ۲۸۱میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی غیر از فرش و زیورآلات در سال گذشته داشتیم که به اعتقاد من میزان صادرات صنایع‌دستی می‌تواند به ۲میلیارد دلار نیز در سال برسد.
 • ایجاد اشتغال تنها در حوزه صنعت نیست، بلکه در حوزه گردشگری می‌توان هزاران شغل ایجاد کرد و به‌جای راه‌اندازی یک کارخانه با اعتباری کلان و میلیاردی با هزینه‌ای اندک می‌توان در این صنعت شغل ایجاد کرد.
 • چند سال است دولت و مجلس به‌دنبال این هستند که جلوی مهاجرت از روستا را بگیرند اما موفق نشدند؛ در اینجا اعلام می‌کنم که ما موفق شدیم با ایجاد برخی از سیاست‌ها مانند ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی علاوه بر جلوگیری از مهاجرت از روستا، شاهد مهاجرت معکوس باشیم.
 • هزارمیلیارد تومان تسهیلات به افرادی که در حوزه گردشگری قصد سرمایه‌گذاری دارند تخصیص یافته است و در حوزه بوم‌گردی نیز به افراد تسهیلات خرد داده می‌شود. در حوزه گردشگری افرادی که تسهیلات کلان دریافت کرده‌ و کاری نکرده باشند، نداریم.
 • در طرح اشتغال روستایی نیز دولت ۱۲هزارمیلیارد تومان تسهیلات مصوب کرده است که دو سهم ۱۰درصدی به حوزه گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص یافته است که ۲۴۰۰میلیارد تومان آن سهم این دو حوزه است و تاکنون حدود ۱۴۰۰ پروژه برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند. همه افرادی که در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی قابلیت سرمایه‌گذاری دارند می‌توانند با مراجعه به استانداری‌ها و ادارات کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در هر استان از این تسهیلات با نرخ ۶درصد استفاده کنند.
 • درخواست من از مردم این است که ایران‌گردی را جدی بگیرند و در سفر به استان‌ها و مناطق مختلف کشور، از نزدیک جذابیت‌های گردشگری کشور را ببینند.