چمدان : مجمع‌الجزایر زنگبار در اقیانوس هند از چند جزیره کوچک و دو جزیره بزرگ تشکیل شده است. جزیره اصلی اونگوجا است که اغلب با نام زنگبار نامیده می‌شود و دومی، جزیره پِمبا است.

زنگبار واژه‌ای فارسی به‌معنی «سرزمین سیاهان» است که از دو واژه «زنگ» به‌معنی سیاه و «بار» به‌معنی ساحل تشکیل شده و به رنگ پوست ساکنان این مجمع‌الجزایر اشاره می‌کند.

آمارها نشان می‌دهد که گردشگری زنگبار در سه دهه اخیر با رشد روزافزونی روبه‌رو بوده است. به‌طوری‌ که سال ۱۹۸۴ تعداد گردشگرانی که از این جزایر بازدید کردند کمتر از ۲۰۰ هزار نفر بود که این رقم در سال ۲۰۰۰ به پنج‌ برابر رسید اما به دلیل حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از تعداد گردشگران بین‌المللی زنگبار به‌طرز قابل توجهی کاسته شد و افزایش تعداد گردشگران از سال ۲۰۰۴ آغاز شد.

نتایج گزارش اخیری درباره صنعت گردشگری تانزانیا نشان می‌دهد که این کشور با رشد بالایی در ورود گردشگران مواجه بوده است. براساس گزارش «پیمایش خروج بازدیدکنندگان بین‌المللی ۲۰۱۶» این کشور در سال ۲۰۱۶ دست‌کم میزبان یک‌میلیون و ۲۸۴هزارو۲۷۹ گردشگر بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ با رشد ۱۲ درصدی مواجه بوده است. افزایش تعداد گردشگران به این کشور سبب شد که در سال ۲۰۱۶ صنعت گردشگری تانزانیا (بدون درنظرگرفتن زنگبار) ۲٫۱میلیارد دلار آمریکا درآمد داشته باشد که این رقم در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱٫۹ میلیارد دلار بود. ۷۵ درصد از این گردشگران از طریق فرودگاه‌ها و ۲۵ درصد ازطریق مرزهای زمینی به تانزانیا وارد شده‌اند. درحال‌حاضر، صنعت گردشگری بیش‌از ۱۷ درصد از تولید ناخالص داخلی تانزانیا را تامین و بیش‌از ۱٫۵میلیون شغل ایجاد کرده است.

این‌میان، درآمد گردشگری زنگبار با ۳٫۴ درصد رشد به ۳٫۸ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۱۶ رسید که این رقم در سال ۲۰۱۵ برابر ۲٫۹میلیارد دلار بود. ورزش‌های آبی، غواصی در صخره‌های مرجانی، طبیعت و سواحل زیبا و همچنین مرکز تاریخی «استون تاون» در جزیره اونگوجا که با بازارها و مساجد قدیمی جزو میراث جهانی یونسکو است از جاذبه‌های مجمع‌الجزایر زنگبار در اقیانوس هند به‌شمار می‌روند.

  خلیج‌فارس را از زاویه‌ای دیگر ببینید │ تصاویری از لیسه عینکی تا بدل بندری پدر نمو!

 

  بی‌توجهی به گردشگری صخره‌های مرجانی در ایران │ گردشگر جذب «مال» نمی‌شود | زیر آب‌های خلیج فارس را ببینید