چمدان : امروزه با شنیدن نام افغانستان مفاهیمی چون تروریسم، آدم‌ربایی، تانک و طالبان به‌ذهن خطور می‌کند اما اگر زمان را چند دهه پیش بازگردانید خواهید فهمید در دوره‌ای که دیگر به دست فراموشی سپرده شده است این کشور با طبیعت زیبا و آثار تاریخی منحصربه‌فردش، بهشت گردشگری هیپی‌های اروپا بود و در مسیر کوله‌کش‌هایی قرار داشت که از اروپا به آسیا سفر می‌کردند.

موسسه «سیاره تنها» (Lonely Planet) زندگی گذشته این ملت را در کتاب راهنمایی با عنوان «از میان آسیا با قیمت ارزان» در سال ۱۹۷۳ منتشر کرده است. درست ۶ سال بعد از انتشار این کتاب در ۱۹۷۹ اتحادجماهیر شوروی به افغانستان حمله کرد و مدتی بعد، این کشور از نقشه‌های سفرهای جهان حذف شد.

نقشه‌ای که مسیر حرکت سفر هیپی‌های اروپایی را در دهه ۷۰ میلادی نشان می‌دهد│ در این سفر که با کوله‌پشتی بود گردشگران پس‌از رسیدن به استانبول به تهران می‌رسیدند. سپس به کابل، هرات، پیشاور و لاهور می‌رفتند. مقصد نهایی این گردشگران می‌توانست شهر بانکوک باشد

وبگاه Lonely Planet درباره این کتاب راهنما می‌نویسد: «با نگاهی به تاریخ می‌بینیم که افغانستان در برابر مهاجمان کشوری متحد بود اما در مقابل خودش تقسیم شد.»

براساس کتاب راهنمایی که سال ۱۹۷۳ منتشر شد، کابل در دهه ۷۰ میلادی شهری بسیار محبوب  و تله‌ای بود که گردشگران را به‌دام می‌انداخت. مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر، بازارها، پارک‌ها و باغ‌ها بود؛ جایی برای گشت‌زدن، حرف‌زدن و ماندن.

بعد از کابل، بناهای تاریخی بزرگ بوداییان در دره بامیان که طالبان در سال ۲۰۰۱ بعضی از آنها را خراب کرد از دیگر جاذبه‌های گردشگری هیپی‌هایی بود که با کوله‌پشتی از اروپا به آسیا آمده بودند.

هرات شهری کوچک، نسبتا سبز و جایی برای استراحت بود و گردشگران می‌توانستند در آنجا لباس‌‌های محلی افغان را با قیمتی ارزان بخرند. این لباس‌ها که حدود ۳ دلار قیمت داشتند بسیار ارزان و خنک بودند و برای اروپایی‌هایی که با اقلیم گرم سازگاری نداشتند نعمتی بزرگی به‌شمار می‌رفتند.

اما امروزه، سفر به افغانستان با محدودیت‌هایی همراه است و سفارتخانه‌های اروپایی به شهروندانشان توصیه می‌کنند که به این کشور که زمانی یکی از جاذبه‌های گردشگری جهان بود سفر نکنند.

شهر کابل در سال ۱۹۷۰

 

عکس جدیدی از شهر هرات

 

مردم شهر کابل در دهه ۷۰ میلادی

 

عکس جدیدی از بند امیر│اولین پارک ملی افغانستان است که در استان بامیان قرار دارد. این دریاچه در کوه‌های هندوکوش در غرب دره معروف بامیان واقع شده است

 

پوستر تبلیغاتی برای پرواز به افغانستان در دهه ۷۰ میلادی

 

  بزرگ‌ترین جواهرهای زمین بی‌دفاع مانده‌اند│تصاویر سایت‌های میراث جهانی درمعرض خطر
  به خال هندویش بخشم سمرقند و … │ تصاویری از اصیل‌ترین میدان عمومی جهان