چمدان : قازان که در زبان تاتاری «دیگچه پخت‌وپز» معنی می‌دهد، از سوی وبگاه موسسه Lonely Planet (سیاره تنها) به «استانبول ولگا» شهرت یافته است. همین نام‌گذاری نشان می‌دهد که این شهر که آسیا و اروپا را به‌هم پیوند می‌دهد با کلیساها، برج ناقوس‌ها و مناره‌های زیبا محل مناسبی برای گشت‌وگذار ایرانی‌هایی است که برای تشویق تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل اسپانیا درمدت برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه روز ۳۰ خرداد به این شهر سفر می‌کنند.

گردشگری قازان

قازان که حدود ۱۵۰ سال قدیمی‌تر از شهر مسکو است به‌عنوان پایتخت جمهوری تاتارستان شناخته می‌شود. جمهوری تاتارستان یکی از واحدهای فدرال تشکیل‌دهنده فدراسیون روسیه است و قازان با جمعیتی حدود یک‌میلیون‌و۱۴۴ هزار نفر به‌عنوان ششمین شهر پرجمعیت روسیه شناخته می‌شود. این شهر که در محل تلاقی رودخانه‌های ولگا و قازانکا در بخش اروپایی روسیه است به‌دلیل داشتن هتل‌ها و مجموعه‌های تفریحی و همچنین مجموعه تاریخی «قازان کرملین» که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد یکی از شهرهای پربازدید این کشور به‌شمار می‌رود. به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۲٫۱ میلیون گردشگر از این شهر بازدید کردند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ رشدی ۲۰ درصدی را نشان می‌داد.

همچنین بر اساس گزارش کارگروه آمار روسیه، در سال ۲۰۱۶ شهر قازان با میزبانی ۲٫۵ میلیون گردشگر و رشد ۱۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ توانست رتبه چهارم پربازدیدترین شهرهای روسیه را از آن خودش کند.

جاذبه‌های گردشگری قازان

قازان کرملین │ این ارگ تاریخی به دستور ایوان مخوف روی ویرانه‌های قلعه‌ قدیمی قازان‌خان‌ها ساخته شد و از سال ۲۰۰۰ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت. قازان کرمیلین از ساختمان‌های تاریخی بسیاری تشکیل شده که قدیمی‌ترین آنها کلیسای جامع تبشیر است. این کلیسا که بین سال‌های ۱۵۵۴ تا ۱۵۶۲ ساخته شده تنها کلیسای قرن شانزدهمی روسیه است که ۶ ستون و ۵ محراب دارد. همانند بسیاری از ساختمان‌های این دوره از شهر قازان، بیشتر از آنکه آجر در کلیسای جامع تبشیر به‌کار رفته باشد در ساخت آن از ماسه‌سنگ‌های مات محلی استفاده شده است.

 

مسجد قل‌شریف│ این مسجد که در قازان کرملین قرار دارد یکی از بزرگ‌ترین مساجد روسیه و اروپای بیرون از استانبول است. این مسجد که نامش را از امامی می‌گیرد که در آن کار می‌کرد در قرن شانزدهم میلادی ساخته شد. قل‌شریف همراه با تعداد بسیاری از شاگردانش درمدت دفاع از قازان دربرابر ارتش روسیه در سال ۱۵۵۲ کشته شد. طراحی مسجد قل‌شریف برپایه معماری سنتی ولگای بلغارستان است که با عناصری از معماری اوایل رنسانس و معماری عثمانی ترکیب شده است. سال ۱۵۵۲ درمدت یورش روس‌ها به قازان، این مسجد به دست ایوان مخوف ویران شد. بازسازی مسجد قل‌شریف که با گنجایش ۶هزار نفر از یک گنبد و چهار مناره تشکیل شده بین سال‌های ۱۹۹۶تا ۲۰۰۵ انجام شد.

 

معبد ادیان│ این نیایشگاه که به معبد تمام ادیان هم معروف است عبادتگاهی همگانی است که از مجموعه معماری منحصربه‌فردی تشکیل شده که شامل انواع مختلفی از معماری‌های مذهبی می‌شود و دارای عبادتگاه‌های ۱۶ دین اصلی جهان به‌ویژه یک کلیسای ارتودکس، یک مسجد و یک کنیسه است. این معبد که در سال ۱۹۹۲ به اتمام رسیده بیشتر از آنکه نیایشگاهی مذهبی باشد معبدی برای فرهنگ و راستی است و با هدف ایجاد صلح و اتحاد میان فرهنگ‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است.

  مسافر مسکو برای جام جهانی هستید این ۷ جاذبه گردشگری را فراموش نکنید | چرا میدان مشهور مسکو «سرخ» شد؟ | ۲۱ میلیون گردشگر پارسال مسکو را تجربه کردند
  جاذبه‌های سن‌پترزبورگ را پس‌از بازی ایران و مراکش ببینید│ بازدید از شهری که هم پتروگراد بود هم لنینگراد