چمدان: تحقیقات موسسه بین‌المللی «شرایط کار» حاکی است که در حال حاضر اجاره مسکن یک واحد ۳ خوابه در مرکز لندن در حدود ۵ هزار و ۱۸۷ پوند برآورد می‌شود که این میزان در میان شهرهای اروپایی رکورد می‌زند.

این تحقیقات که در ۲۷۹ کشور دیگر جهان صورت گرفته نشان می‌دهد افزایش بهای مسکن در لندن سبب شده است تا بسیاری از شرکت‌های بزرگ، کسب‌ و کار خود را به اطراف و یا خارج از لندن منتقل کرده تا به‌ این ‌ترتیب هزینه اجاره مسکن کمتری را بر دوش کارکنان خود تحمیل کنند.

گرانی مسکن در سایر شهرهای اصلی انگلیس هم، ‌دست کمی از پایتخت ندارد.

گران‌ترین شهرهای دنیا لندن

بر اساس این گزارش، منچستر که میزبان دفتر اصلی شبکه خبری بی.بی.سی و برخی دیگر از رسانه‌های گروهی است گران‌ترین شهر انگلیس برای اجاره مسکن پس از لندن به شمار می‌رود.

اجاره‌بهای یک واحد سه‌خوابه در این شهر یک هزار و ۸۴۴ پوند برآورد می‌شود که ۵۴ پوند در ماه نسبت به سال گذشته گران‌تر است.

به‌این‌ترتیب منچستر در رتبه ۳۰ ام فهرست گران‌ترین شهرهای اروپا و ۱۱۹ مین شهر گران دنیا قرار دارد.

شهر بیرمنگام هم‌ دست کمی از منچستر ندارد و طی یک سال گذشته ماهانه ۱۱۰ پوند به بهای اجاره مسکن در این شهر افزوده است. به‌این‌ترتیب بیرمنگام در رتبه ۳۶ ام فهرست گران‌ترین شهرهای اروپا قرار دارد.

از سوی دیگر آبردین واقع در شمال اسکاتلند تنها شهری است که در یک سال گذشته شاهد کاهش بهای اجاره مسکن بوده است. طبق گزارش یاد شده، اجاره مسکن در این شهر طی یک سال گذشته ۱۹۰ پوند در ماه کاهش یافته است. کارشناسان این مساله را به کاهش فعالیت‌های صنعت نفت در شمال انگلیس نسبت می‌دهند.

براساس گزارش منتشر شده، بهای اجاره مسکن در کل اروپا طی یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. میانگین اجاره‌ بهای یک واحد مسکونی سه خوابه در دوبلین پایتخت ایرلند با ۲۳۶ پوند افزایش اینک به دو هزار و ۹۰۲ پوند رسیده است. به‌این‌ترتیب این شهر اکنون در رتبه پنجمین شهر گران اروپا قرار دارد.

مادرید، رم، پاریس و بارسلون هم به‌طور میانگین شاهد افزایش ماهانه یکصد پوند به بهای اجاره‌ مسکن بوده‌اند.

بر اساس این گزارش پاریس با میانگین اجاره‌بهای ۲ هزار و ۸۳۰ پوند، ششمین شهر گران اروپا به شمار می‌رود.

لندن در حال حاضر چهارمین شهر گران دنیا به لحاظ اجاره مسکن به شمار می‌رود. رتبه اول به هنگ‌کنگ اختصاص دارد که میانگین اجاره‌بهای مسکن در این شهر ۸ هزار و ۳۱۵ پوند در ماه برآورد می‌شود. پس‌ از آن به ترتیب نیویورک و توکیو در رتبه دوم و سومین شهرهای گران دنیا قرار دارند.

گران‌ترین شهرهای دنیا هنگ کنگ
منبع: ایرنا