چمدان : بقایای به‌دست‌آمده از این معبد که قدمت آن به ۲ هزار و ۲۰۰ سال می‌رسد شامل بخش‌هایی از پی سازه، ورودی اصلی و حیاط جلویی است.

این کشف در صحرای غربی مصر در سایتی معروف به السلام در فاصله حدود ۳۲۰ کیلومتری جنوب دریای مدیترانه و ۵۰ کیلومتری غرب واحه سیوا انجام شده است.

بنابر اعلامیه وزارت آثار باستانی مصر، کارشناسان با ادامه کاوش‌ در این سایت توانستند ظرف، سکه، یک مجسمه سر مرد و ستون‌های دیواری تزیین‌شده با نقش‌ونگارهایی مربوط به آن دوره را به‌دست آورند. همچنین دو مجسمه سنگ‌آهکی شیر هم در این کاوش‌ها کشف شد که سر یکی از آنها گم شده است.

سارا پاراک، یکی از باستان‌شناسان پیشگام در استفاده از کاوش‌های ماهواره‌ای در مصر درخصوص این کاوش که نقشی در آن ندارد به نشنال‌جئوگرافیک می‌گوید: «نکته شگفت‌انگیز این است که شما قرار نیست هر روز خبری درباره کشف معابد جدید در مصر بشنوید. این کشف می‌تواند نور تازه‌ای بر تاریخ واحه سیوا بتاباند.»

واحه سیوا یکی از دورافتاده‌ترین سکونت‌گاه‌های مصر است که در شمال‌غربی این کشور در فاصله ۵۰ کیلومتری مرز لیبی و ۵۶۰ کیلومتری غرب قاهره قرار دارد.

روند تاریخی این واحه به‌هیچ‌وجه آشکار نیست اما اعتقاد بر این است که مردم دست‌کم از ۱۰هزار سال پیش‌ازمیلاد در این سکونت‌گاه زندگی می‌کردند. تاریخ این معبد تازه‌ کشف‌شده بین ۲۰۰ پیش‌ازمیلاد تا ۳۰۰ میلادی است.

  کشف قبرهای ۳ هزار و ۵۰۰ ساله در مصر│ مومیایی جدید از سلطنت هجدهم | تصویر تمیز کردن جسد مومیایی
  فوران‌های آتشفشانی مصر باستان را به آشوب کشید | چرا بطلمیوس سوم لذت پیروزی را بر خود حرام کرد؟
بقایای به‌دست‌آمده از این معبد یونانی-رمی که قدمت آن به ۲ هزار و ۲۰۰ سال می‌رسد شامل بخش‌هایی از پی سازه، ورودی اصلی و حیاط جلویی است

 

این کشف در صحرای غربی مصر در سایتی معروف به السلام در فاصله حدود ۳۲۰ کیلومتری جنوب دریای مدیترانه و ۵۰ کیلومتری غرب واحه سیوا انجام شده است

 

کارشناسان با ادامه کاوش‌ در این سایت توانستند ظرف، سکه، یک مجسمه سر مرد و ستون‌های دیواری تزیین‌شده با نقش‌ونگارهایی مربوط به آن دوره را به‌دست آورند