چمدان: امید قادری با بیان این خبر افزود: به تازگی ۲ نقش برجسته در منطقه ازگله کشف شده که یکی از آنها احتمالا صحنه پیروزی «ایدین سین» حاکم دولت «سیموروم» را نشان می‌دهد.

او ادامه داد: موقعیت قرارگیری این نقوش و سایر نقش برجسته‌های پیشتر شناسایی شده در استان کرمانشاه و کردستان عراق مدارکی از قدیمی‌ترین مرز سیاسی دنیای باستان در سرزمین زاگرس و در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد را نشان می‌دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه اظهار داشت: نقوش برجسته کشف شده جدید به دلیل قرارگیری در منطقه صعب العبور و واقع شدن در میان نیزارها باعث شده تا به امروز از چشم دور بماند.

قادری اضافه کرد: براساس منابع تاریخی درگیری‌های فراوانی بین فرمانروایان بین النهرینی با ساکنان زاگرس نظیر لولوبی‌ها، گوتی‌ها، کاسی‌ها و مادها در این منطقه روی داده است.

رجسته منحصربفرد چند هزار ساله در کرمانشاه
یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های دنیای باستان در کوه‌های شهرستان ثلاث باباجانی با قدمت چند هزار ساله کشف شد

وی با بیان اینکه این اثر نقش پیروزی شاهی را نمایش می‌دهد که اسیری به زیر پای وی افتاده و آن شخص در حال التماس کردن نشان داده شده است به ایرنا گفت: در یکی از نقوش برجسته نمادهای مذهبی رایج در بین النهرین حجاری کرده‌اند. متاسفانه قسمتی از نقش در اثر زلزله سال ۹۶ دچار ریزش شده ولی قابل مرمت و ساماندهی است.

قادری ادامه داد: نقوش تقریبا مشابهی از این پادشاه قبلا در داخل سرزمین عراق و استان کرمانشاه با کتیبه شناسایی شده از همین رو با توجه به نظر کارشناسان این نقش می‌تواند متعلق به زمان همان پادشاه یعنی ایدین سین باشد.

وی گفت: نقش مذکور توسط یکی از کارشناسان باستان شناس این اداره کل  و با همراهی یکی از افراد محلی و بومی منطقه شناسایی و معرفی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه اظهار داشت: این اداره کل درصدد ثبت ملی و اجرای برنامه‌ای مرمتی و حفاظتی است که به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری برنامه‌های خاصی را مدون کند.

  کشف محل دقیق نبرد داریوش سوم و اسکندر کبیر │ تصاویر سه نقش برجسته‌ای که از شکست هخامنشیان پرده برمی‌دارند
  آسمان شب نقش رستم در قاب نشنال جئوگرافیک | رد ستاره‌ها بر فراز نقش برجسته‌های باستانی