چمدان: خالد العنانی، وزیر امور باستانی مصر اعلام کرد در ماموریتی باستان‌شناختی که کاوش‌های آن در ماه آوریل آغاز شد، باستان‌شناسان موفق شدند در محوطه باستانی مجموعه اهرام سقاره در جنوب قاهره چهار قبر را کشف کنند که از این تعداد سه قبر برای دفن گربه‌های مومیایی‌شده استفاده می‌شد و چهارمین مقبره کاملا بسته بود.

قدمت چهارمین قبر به سلسله پنجم از سلطنت کهن باز می‌گردد. محمد یوسف، مدیر محوطه باستانی سقاره می‌گوید: «سردر و در این قبر سالم است. این بدان معنی است که احتمالا محتویات آن تاکنون دست‌نخورده باقی‌مانده است. به‌همین‌علت کارشناسان قصد دارند طی هفته‌های آینده آن را باز کنند.»

مصطفی وزیری، رییس شورای عالی امور باستانی مصر می‌گوید: «این ماموریت اولین مومیایی‌های سوسک‌های سرگین‌غلتانی را که در این منطقه کشف شده‌اند پیدا کرده است. این سوسک‌های مومیایی‌شده واقعا نادر هستند.»

وزیری ادامه می‌دهد: «چند سال قبل ما این تابوت‌ها را در شرایطی پیدا کردیم که با نقش‌هایی از سوسک مهر و موم شده بودند.»

از دیگر اکتشاف‌های مهم این کاوش، چند گربه مومیایی است که با حدود ۱۰۰ مجسمه گربه از جنس چوب، مطلا و برونز که همگی به الهه گربه «باستت» هدیه شده بودند خاک شده‌اند. گربه‌ها جایگاه مهمی در مصر باستان داشتند و به‌عنوان هدایای مذهبی مومیایی می‌شدند.

همچنین مجموعه دیگری از مجسمه‌های چوبی و مطلا از شیر، گاو و شاهین هم در محوطه سقاره کشف شد.

چند تابوت‌دان‌ چوبی نقاشی‌شده به شکل مار کبرا و کروکودیل هم از دیگر آثار کشف‌شده در این منطقه باستانی است.

گربه‌های مومیایی‌شده در مجموعه اهرام سقاره

 

یکی از مجسمه‌های گربه که در کاوش محوطه باستانی سقاره کشف شده است

 

سوسک‌های سرگین‌غلتان مومیایی‌شده

 

  کشف مجسمه ابوالهول جدید در مصر│ تفاوت ابوالهول‌های مصری با آسیایی و یونانی