چمدان : قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی در آلمان ساختمانی است که حدود هزار و ۸۰۰ سال قبل بنا شده و احتمالا میزبان ۲۰ هزار طومار بوده است.

دیوارهای این بنای تاریخی در سال ۲۰۱۷ در مدت کاوش در زمین‌های کلیسای پروتستان‌ها در مرکز شهر کلن کشف شد. باستان‌شناسان می‌دانستند که این دیوارها منشاء رمی دارند به‌ویژه که کلن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آلمان است که در دوره امپراتوری رم در سال ۵۰ میلادی تاسیس شده است. اما کشف طاقچه‌هایی روی این دیوارها که در ابعاد حدود ۸۰ در ۵۰ سانتیمتر بودند این دانشمندان را درباره کاربری این بنا دچار سردرگمی کرد.

دیرک اشمیت از موزه رمی-ژرمانی کلن در این‌خصوص گفت: «ما دریافتیم که این طاقچه‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بتوان روی آنها مجسمه گذاشت و بیشتر به‌نظر می‌رسد که قفسه‌هایی برای نگهداری طومارها باشند. درست مانند قفسه‌هایی که در کتابخانه شهر باستانی افسوس در ترکیه وجود دارد.»

هنوز مشخص نیست چند طومار در این کتابخانه نگهداری می‌شد اما احتمالا این کتابخانه عمومی میزبان دست‌کم ۲۰هزار طومار بوده است. این ساختمان از کتابخانه معروف افسوس که در سال ۱۱۷ میلادی ساخته شده کمی کوچک‌تر است.

اشمیت در ادامه می‌گوید: «قدمت این کتابخانه شگفت‌انگیز به اواسط قرن دوم میلادی باز می‌گردد و احتمالا قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی آلمان و شاید یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های رُمی در استان‌های شمال‌غربی امپراتوری است.»

این ساختمان وسط شهر کلن در میانه بازار یا میدان اصلی قرار داشته است؛ یعنی فضایی برای اجتماع عمومی در مرکز شهر و بنابراین، انتظار می‌رود که کتابخانه‌ای عمومی باشد.

دیوارهای این بنای تاریخی در سال ۲۰۱۷ درمدت کاوش در زمین‌های کلیسای پروتستان‌ها در مرکز شهر کلن کشف شد

 

احتمالا این کتابخانه عمومی میزبان دست‌کم ۲۰هزار طومار بوده است. این ساختمان از کتابخانه معروف افسوس که در سال ۱۱۷ میلادی ساخته شده کمی کوچک‌تر است

 

کتابخانه سلسوس حدود سال ۱۱۴ تا ۱۱۷ میلادی در شهر باستانی اِفِسوس در سلجوک که امروزه در ترکیه قرار دارد ساخته شد. باستان‌شناسان نمای این کتابخانه را در دهه ۷۰ قرن بیستم میلادی بار دیگر هویدا کردند