چمدان : نتایج پژوهش جدیدی که در نشریه تخصصی آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده است نشان می‌دهد که «آلکن اِنج» که سایتی باستان‌شناختی به مساحت حدود ۷۵ هکتار در شبه‌جزیره یوتلاند در دانمارک است، حدود ۲هزار سال قبل محل درگیری مخوفی بوده است.

گروه باستان‌شناسان مادس کاهلر هولست از دانشگاه آرهوس دانمارک با کاوش در باتلاق‌های این سایت ۲هزارو۹۵ استخوان را کشف کردند که مربوط به دست‌کم ۸۲ نفر است. این باستان‌شناسان قادر نیستند تمام این سایت را کاوش کنند اما براساس آنچه تاکنون دیده‌اند تخمین می‌زنند که درمجموع حدود ۳۸۰ نفر در این نبرد مرگبار درگیر بوده‌اند.

این پژوهش‌ نشان می‌دهد که حدود ۶ تا ۱۲ ماه بعد از این نبرد، افرادی- احتمالا از فاتحان- اندام‌های تقریبا تجزیه‌شده جنگجویان مغلوب را مُثله و جمجمه‌هایشان را خرد کرده‌اند و سپس این استخوان‌ها را روی پارچه‌های تمیزی چیده‌اند. در یکی از این موارد، از وسط استخوان‌های لگن چهار جنگجو، عصایی به‌شیوه‌ای آیینی رد شده‌ است.

این حادثه در منطقه ژرمن‌های شمال اروپا درمدت دوره امپراتوری رم رخ داده است اما دقیقا هویت قبیله و مردمی که درگیر این جنگ بوده‌اند مشخص نیست. باوجوداین، به‌نظر می‌رسد فاتحان برای به‌رخ‌کشیدن پیروزی دربرابر مغلوبان، بازندگان را به شکلی فجیع کشته‌اند و سپس برای پاک‌کردن آثار جنگ، مراسمی آیینی را در میدان مبارزه برنامه‌‌ریزی کرده‌اند.

این ۲هزارو۹۵ استخوان به‌طرز مناسبی درون گل‌های تورب و رسوبات دریاچه حفظ شده‌اند تاجایی‌که حتی می‌توان فهمید که تقریبا تمام آنها متعلق به مردانی هستند که بیشترشان بزرگسال بوده‌اند اما بعضی از آنها مربوط به نوجوانان ۱۳ و ۱۴ سال و بعضی دیگر مربوط به سالمندان ۶۰ ساله است. ۱۱استخوان هم به‌عنوان استخوان‌های زنان طبقه‌بندی شده‌اند.

تاریخ‌نگاری رادیوکربنی زمان این مبارزه را بین سال‌های دوم پیش‌ازمیلاد تا ۵۴ پس‌ازمیلاد نشان می‌دهد که منطبق با زمان ملتهبی است که در آن، امپراتوری رم گسترش قلمروش را به‌سوی شمال آغاز کرده بود و به‌ناچار با قبایل ژرمنیِ به‌شدت جنگجویی روبه‌رو می‌شد.

  موزه سیلکبرگ در خانه‌ اربابی قرن هجدهم | «مرد تالوند» و «زن الینگ» ؛ شگفتی موهای بافته شده