چمدان: اتحادیه بین المللی حمل و نقل عمومی (UITP) که مرکز آن در بروکسل است، خط متروی بدون راننده ترکیه در مسیر اوسکودار – عمرانیه – چکمه‌کوی – سانجاک‌تپه استانبول را از لحاظ ظرفیت جابجایی مسافر، سومین در جهان و اولین در اروپا عنوان کرد.

این اتحادیه که در سال ۱۸۸۵ تاسیس شده و از ۹۰ کشور مختلف جهان عضو دارد، به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد مرتبط با حمل و نقل در جهان شناخته می‌شود.

اتحادیه مذکور که دارای دفاتری در شهرهای دبی، مسکو، استانبول، رم، سائو پائولو، بنگلور، ساحل عاج، هنگ کنگ و کانبرا است طی گزارشی بهترین خطوط متروی بدون راننده از لحاظ جابجایی مسافر در جهان را اعلام کرد که خط اوسکودار – عمرانیه – چکمه‌کوی – سنجاق‌تپه استانبول بهترین خط متروی اروپا و سومین در جهان انتخاب شده است.

از کل ۶۲ خط متروی بدون راننده در جهان تنها ۲۲ خط از آنها ظرفیت حمل بالای ۵۰۰ نفر در یک سفر را دارند. دو خط مترو در سنگاپور در صدر این فهرست قرار دارد. خط متروی مذکور در استانبول ظرفیت جابجایی هزار و ۶۲۰ مسافر در یک مسیر را داراست و خط M5 میلان نیز می‌توانند ۵۳۶ مسافر را در یک سفر جابجا کند.

 

 

بر اساس گزارش آناتولی، با بهره‌برداری از دومین خط متروی بدون راننده ترکیه در مسیر اوسکودار – عمرانیه – چکمه‌کوی – سانجاک‌تپه در شهر استانبول طول خطوط ریلی در این شهر به ۱۷۰ کیلومتر افزایش یافته است.

پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ و تکمیل پروژه‌های ۲۸۴٫۷ کیلومتری که توسط شهرداری استانبول و وزارت حمل و نقل ترکیه در حال اجرا است، طول خطوط ریلی در استانبول به ۴۵۵٫۷ کیلومتر برسد.

 

متروی بدون راننده ترکیه - ویژگی های مترو استانبول - متروی بدون راننده استانبول