چمدان :  یادداشتی با عنوان «چگونه سفر خارجی مجانی برویم؟! یا چگونه یک شبه بدون هیچ زحمتی میلیاردر شویم؟» چند روز پیش منتشر شد. بر اساس این یادداشت برخی آژانس‌ها در ازای ارائه بلیط مجانی به مسافران ارز دولتی آنها را دریافت می‌کنند و از اختلاف میان قیمت این ارز  و ارز آزاد سود می‌برند.

در این یادداشت آمده است: «در سیاست ارزی دولت، برای مسافرت‌های دور و نزدیک ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان داده می‌شود. این یعنی اگر خانواده‌ای سه نفره بخواهند به پاتایا بروند ۳ هزار دلار به آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم. وقتی قیمت دلار در بازار سیاه ۸۲۰۰ تومان است یعنی این خانواده برای رفتن به پاتایا ۱۲ میلیون تومان یارانه می‌گیرند! کار و کاسبی آژانس‌های مسافرتی در این فضا جالب است. برخی از آژانس‌ها جدیدا می‌گویند به شما بلیط مجانی می‌دهیم به شرطی که حواله ارز را به آژانس تحویل دهید! سود آژانس همین اختلاف ارز است خصوصا وقتی آژانس بلیط‌ها را بصورت چارتر خریده باشد! همین است که می‌بینیم مسافرت‌های خارجی در ۳ ماه گذشته رشد بالایی داشته است.»

اگرچه در این یادداشت از دلار به عنوان ارز مسافرتی یاد شده در حالی که ارز مسافرتی به صورت یورو پرداخت می‌شود اما در محاسبات سود حاصله چندان تفاوتی وجود ندارد. همچنین به نظر می‌آید این مساله با ابهاماتی روبروست و این سوال ایجاد می‌شود که این توافق بسیار به ضرر گردشگر است چرا که تفاوت مقدار سود به دست آمده از فروش ارز مسافرتی، مبلغی بسیار بیشتر از قیمت بلیت رفت و برگشت مسافر به اغلب مقاصد می‌شود و چرا باید گردشگر به این تفاوق راضی شود؟

رامین نوری فعال گردشگری، کارشناس مدیریت حرفه‌ای گردشگری و مالک  آژانس مسافرتی در پاسخ به این ابهامات به خبرنگار چمدان گفت: اتفاقات عنوان شده صحت دارد و برخی آژانس‌ها اقدام به چنین کاری می‌کنند اما نه در برابر بلیت بلکه در برابر بلیت رفت و برگشت، اقامت در هتل ۴ ستاره همراه با صبحانه.

وی در پاسخ به اینکه باز هم این توافق به سود گردشگر نخواهد بود اظهار کرد: این پیشنهاد برای کسی نیست که اهل سفر است و از پیش برای سفر آماده بوده و برنامه ریزی کرده‌است. این پیشنهاد به افرادی داده می‌شود که اصلا پول سفر را ندارند و نمی‌توانند به سفر بروند و حتی ارز دولتی مسافرتی بگیرند. در این شرایط این پیشنهاد برای آنها جذاب به نظر می‌آید.

این کارشناس مدیریت گردشگری توضیح داد: معمولا آژانس‌هایی که چنین کاری می کنند یک نفر را با مسافران به فرودگاه می‌فرستند تا ارز را از آنها دریافت کنند. البته این اقدام بسیار ریسک پذیر است چرا که ممکن است هر لحظه ارز مسافرتی حذف شود یا اینکه قیمت‌ها تغییر کند.

نوری اشاره کرد: متاسفانه زمانی که در یک سیستم آشفتگی ایجاد می‌شود افرادی شروع به گرفتن ماهی از آب گل‌آلود می‌کنند و تا زمانی که این آشفتگی وجود داشته باشد ما همچنان شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.

  آژانس‌ها در آستانه ورشکستگی؛ ۳۰ درصد کارکنان آژانس‌های مسافرتی تعدیل شدند | حذف ارز مسافرتی تا این لحظه واقعیت ندارد
  قیمت بلیت هواپیما با افزایش قیمت ارز پرواز می‌کند؟ | زمزمه حذف ارز دولتی از پروازهای خارجی و واکنش مردم