چمدان : غلامرضا سلیمانى مدیرعامل منطقه آزاد ماکو پیشنهاد تهیه بسته هاى سفر ویژه ماکو و کشورهاى همسایه با هدف جذب گردشگر به ماکو و به صرفه شدن سفر خارجى براى گردشگران را مطرح کرد .

او گفت :مى توانیم با تهیه بسته هاى سفر ویژه ٧روزه ۴روز گردشگر را به ماکو و ٣روز به کشورهاى همسایه ببریم .

سلیمانى اظهار کرد : ما در کشور ٧ منطقه آزاد داریم که ماکو هفتمین آنهاست و ۴٢٠ هزار هکتار وسعت دارد بزرگترین منطقه آزاد با ٢٠٠ هزار نفر جمعیت به حساب مى آید ،این منطقه کریدور شرق به غرب است ٢۶٠روستاو ۳شهرستان دارد و از نقاط مهم جاده ابریشم به حساب مى آید.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو افزود: مرز بازرگان قدیمى ترین دروازه اروپا به ایران است و ما با کشورهاى ترکیه، آذربایجان ، نخجوان و ارمنستان و با واسطه با گرجستان مرز مشترک داریم.

او ادامه داد: اینجا چهارراه فرهنگ هاى متفاوت است ما اقوام ترک و کرد را در این منطقه داریم ، کلیساهاى مهمى در این منطقه قرار دارد و تاریخ ما به اقوام پیش از تاریخ باز مى گردد .

سلیمانى گفت: ۵محور توسعه براى ماکو تعریف شده است، لجستیک و ترانزیت، گردشگرى، کشاورزى،صنعت و معدن .

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: گردشگرى در این منطقه به دلیل طبیعت زیبا ،رود ارس، آب و هواى خوب، کوه آرارات، آثار تاریخى همانند کلیسا تاتائوس و کلیساى

زُر زُر بسیار مهم است ما مناطق بکرى براى بومگردى در بافت هاى عشایرى و روستایى داریم .

وى توضیح داد: به دنبال کشاورزى صنعتى هستیم براى مهار آب هاى مرزى در این منطقه سرمایه گذارى شده است و آب و خاک خوبى داریم.منطقه ما منطقه مناسبى براى تولید پوشاک است به جاى آنکه از ترکیه پوشاک بیاید به صرفه است که در ماکو تولید شود و هم اکنون چند کارخانه در این زمینه فعال شده اند.

٢٠سال معافیت مالیاتى،داشتن برق مناسب، فرودگاه بین المللى

سلیمانى ادامه داد : ٢٠سال معافیت مالیاتى،داشتن برق مناسب، فرودگاه بین المللى و… پتانسیل خوبى براى سرمایه گذارى است.

 ۵تا ١٠هزار نفر گردشگر خارجی در ماکو/ گردشگران سلامت و طبیعت گردان ماکو را برمی گزینند

او در ارتباط با آمار گردشگران این منطقه گفت: از ابتداى سال ١۶٠ هزار تقاضاى ورود از سوى اتباع دیگر کشورها داشتیم که ورود ٩٠هزار نفر آنها از ٣٧ کشور و بیش از همه ترکیه میسر شد که از این میان بین ۵تا ١٠هزار نفر گردشگر بودند و بیشتر براى طبیعت گردى و گردشگرى سلامت به ماکو آمدند. براى تسهیل تردد تجار محلى و افرادى که مدام در حال تردد در مرز هستند درحال رایزنى با پلیس گذرنامه هستیم .

سلیمانى گفت: ماکو از نظر توریسم زیارتى به خاطر شیعیان آذربایجان و نخجوان نیز اهمیت دارد و هدف مناطق آزاد جذب ١٠هزار گردشگر خارجى و ٣میلیون گردشگر داخلى براى امسال است. از این هفته نیز گردشگران براى سفر به منطقه آزاد مى توانند تسهیلات بانکى ۴درصدى دریافت کنند.

١٢ هتل مهمانپذیر، ۴٠٠تخت و  ۲ هتل پنج ستاره در حال ساخت

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو توضیح داد : ما ١٢ هتل مهمانپذیر و در مجموع ۴٠٠تخت در منطقه داریم و  ۲ هتل پنج ستاره نیز در حال ساخت است .اقامتگاه بومگردى نیز در حال تکمیل و در حال آموزش جوامع محلى هستیم علاوه بر اینکه سیاه چادر ها از جمله مهم ترین جاذبه منطقه ما به حساب مى آیند .

او در پاسخ به پرسش خبرنگار چمدان در مورد مهمترین چالش هاى گردشگرى در ماکو گفت: منطقه ما جوان است و چالش اول ما نبود محتوا و بازاریابى در مورد آن بود در قدم اول جشنواره سفرنامه نگارى ماکو گرام را برگزار کردیم همچنین نیازمند ایجاد زیر ساخت هایى مانند هتل و آماده سازى عشایر و جوامع محلى هستیم.

سلیمانى افزود: در طرح جامع ما محور هاى توسعه گردشگرى مشخص شده و مطالعات ما براى جذب سرمایه گذارى انجام شده در قدم هاى بعد تورگردانان را دعوت کنیم و قصد برگزارى رویدادهاى ورزشى همانند آفرود و صخره نوردى را در ماکو داریم.

او با اشاره به وجود محصولات محلى همانند لبنیات و گیاهان دارویى در این منطقه اظهار کرد: در حال کار کردن بر روى سولار و تولید برف از انرژى خورشید با نصب صفحات خورشیدى بر خانه هاى روستایى هستیم و اگر میزان برق تولیدى زیاد باشد مى توانیم آن را صادر کنیم.

رایزنی با خلیفه گری و باشگاه آرارات 

او درمورد آثار تاریخى ثبت جهانى ماکى گفت: ما تا کنىن از میراث جهانى خوب بهره بردارى نکردیم ،سالانه ٢تا ٣هزار نفر از ارامنه به این منطقه مى آیند در حالصحبت با خلیفه گرى و باشگاه آرارات هستیم تا رویدادهاى فرهنگى و ورزشى را براى ارامنه ساکن در نقاط مختلف دنیا داشته باشیم.

سلیمانى ادامه داد: براى مرمت کلیسا زرزر هزینه شد اما مشکلاتى ناشى از برخى دیدگاهها پیش آمد که مرمت متوقف شد اما اکنون تلاش کردیم تا مشکل حل شود.

وى در پایان تاکید کرد: یکى از جاذبه هاى ما سیاه چادرهاست ، متاسفانه سیاه چادرها در حال حذف از جامعه محلى و جایگزین شدن آن با برزنت است