چمدان :  طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی صبح فردا (یکشنبه) پنج هواپیمای ای‌تی‌آر جدید وارد آسمان ایران خواهند شد.
این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که از آبان امسال رسما تحریم‌های ایران دوباره علیه صنعت هوایی ایران وضع می‌شود. با ورود این پنج فروند تعداد هواپیماهای برجامی ایران  به عدد ۱۶ خواهد رسید. از ۱۱ هواپیمای پیشین، سه فروند مربوط به ایرباس و هشت فروند مربوط به ای‌تی‌آر می‌شد.

با توجه به نزدیک بودن زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا شاید این هواپیماها آخرین فروند از هواپیماهایی باشند که ایران در قالب قرارداد هواپیماهای برجامی به ناوگان خود اضافه می‌کند. ایران‌ایر پس از اجرایی شدن برجام خرید ۲۰۰ هواپیما را در دستور کار  قرار داده بود که در این چارچوب ۸۰ هواپیما مربوط به بویینگ، ۱۰۰ فروند مربوط به ایرباس و ۲۰ فروند مربوط به ATR بود.

پس از آنکه با اعلام ترامپ ایالات متحده از برجام خارج شد بویینگ و ایرباس و رسما اعلام کردند که امکان اجرایی کردن قراردادشان را با ایران ندارند و ای‌تی‌آر هم نسبت به قابل اجرا بودن این قرارداد تردیدهای جدی را مطرح کرد. دولت آمریکا در جریان اجرای برجام اعلام کرد هر شرکتی که قصد فروش هواپیما به ایران را داشته باشد در صورتی که ۱۰ درصد از قطعات آن در آمریکا یا از سوی شرکت های این شرکت ساخته شده باشد نیاز به مجوز اوفک  – وزارت خزانه داری آمریکا – دارد.

هواپیماهای منطقه‌ای‌ ای‌تی‌آر که ظرفیت مسافرگیری کمتر از ۱۰۰ را نفر دارند، برای پروازهای منطقه‌ای و فعال‌کردن فرودگاه‌های کوچک اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی ایران ایران به ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید برای نوسازی ناوگانشان احتیاج دارد.

  جان بی‌اهمیت شهروندان│ ایرانی‌ها چه زمانی با خیال راحت سوار هواپیما می‌شوند؟