چمدان :  پلیس ایتالیا یک لوح سنگی قدیمی ایرانی را که به طور غیر قانونی به این کشور قاچاق شده بود به مقامات کشورمان تحویل داد.

ژنرال فابریتسیو پارولی، فرمانده نیروی پلیس کارابینیری حراست از میراث فرهنگی ایتالیا در مراسمی این لوح سنگی را که بر روی آن وفات نامه ای به زبان فارسی حکاکی شده به جهانبخش مظفری سفیر کشورمان در رم رسما تحویل داد.

سفیر ایران در ایتالیا گفت: در چهارچوب همکاری‌های خوب و سازنده‌ای که در همه زمینه‌ها با ایتالیا داریم، خوشبختانه رابطه بسیار خوب و صمیمانه‌ای نیز با پلیس ایتالیا به ویژه بخشی که مربوط به کشف آثار تاریخی و حراست از میراث فرهنگی است داریم. پلیس ایتالیا در گذشته نیز همکاری‌های سازنده‌ای با ما داشت و تحویل این لوح سنگی به سفارت جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده ادامه و تقویت این همکاری‌ها است.

پلیس ایتالیا ۲ سال پیش نیز ۳۰ قطعه از اشیاء و آثار فرهنگی ایران را که متعلق به دوران قبل و پس از اسلام است و به طور غیر قانونی از کشورمان خارج شده بود، تحویل سفارت ایران در رم داد.

ژنرال پارولی با بیان این که این لوح سنگی ایران متعلق به قرن هفدهم میلادی است گفت: بازپس دادن این لوح سنگی به جمهوری اسلامی ایران و امکان افزودن بخش دیگری از میراث تاریخی و فرهنگی و اجتماعی آن کشور ،گواه دیگری از تقویت همکاری های مثمرثمر بین فرماندهی پلیس حراست از میراث فرهنگی ایتالیا و ایران است.
این لوح سنگی به زودی به ایران بازگردانده خواهد شد.

پلیس ایتالیا این لوح سنگی را نزدیک به ۳ سال پیش در منطقه فروزینونه در نزدیکی شهر رم در نزدیکی کشف کرده بود. به گفته پلیس ایتالیا، این لوح سنگی از سوی برخی از افراد خلافکار ناشناس که می خواستند از دستگیری بگریزند در ماه اوت سال ۲۰۱۵ در نزدیکی گورستانی در شهرفروزینونه رها شده بود.