چمدان : علیرضا حسن زاده، رییس پژوهشکده مردم شناسی امروز« یکشنبه »با اعلام این خبر گفت: یکی از برنامه های اصلی پژوهشکده مردم شناسی، بررسی و مطالعه دانش بومی در حوزه آب و آبیاری با توجه به بحران خشکسالی در کشور است، به این منظور در تداوم مطالعات پیشین و در چند سال اخیر پژوهش های مختلفی در سطح کشور در زمینه آب و دانش بومی انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او یکی از این پژوهش ها را بررسی سیستم بومی آبیاری در استان گیلان اعلام کرد و گفت: نتایج این تحقیق به زودی منتشر خواهد شد.

هوشنگ عباسی، مجری طرح بررسی سیستم بومی آبیاری در استان گیلان نیز از بررسی و پژوهش در زمینه آبیاری سنتی و تحولاتی که بر بستر مسایل آب در مناطق جلگه ای و کوهپایه ای گیلان به وجود آمده و باعث پیدایش تمدن هایی در حاشیه سه رودخانه سپید رود، شفا رود و پلو رود شده است، خبر داد.


به گفته این پژوهشگر، آیین و باورهایی که در رابطه با آب و آبیاری در این منطقه وجود دارد نیز مورد مطالعه قرا گرفته و به بحث گذاشته شده است.

عباسی مطالعه مسیر حرکت رودها و نقش آن در توسعه مبادله اقتصادی، بررسی تالاب های طبیعی و نقشی که در حفظ محیط زیست دارند، را از جمله اهداف این طرح دانست.

محمد مکاری، مدیر گروه زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی نیز در این مورد گفت: طرح یاد شده با توجه به اهداف خود می تواند اطلاعات ارزشمندی را درباره الگوهای آبیاری سنتی، آیین ها و مراسم ها و اطلاعات مربوط به آن ها در گیلان با تکیه بر مطالعات انسان شناسی در اختیار محققان قرار دهد.