چمدان : شهر سارانسک پایتخت جمهوری موردوویا یکی از جمهوری‌های فدراسیون روسیه است. این شهر در حوضه آبی ولگا و محل تلاقی رودخانه‌های اینسار و سارانکا در فاصله حدود ۶۳۰ کیلومتری شرق مسکو قرار دارد.

  جاذبه‌های سن‌پترزبورگ را پس‌از بازی ایران و مراکش ببینید│ بازدید از شهری که هم پتروگراد بود هم لنینگراد
  مسافر مسکو برای جام جهانی هستید این ۷ جاذبه گردشگری را فراموش نکنید | چرا میدان مشهور مسکو «سرخ» شد؟ | ۲۱ میلیون گردشگر پارسال مسکو را تجربه کردند
  گشت‌وگذار در قازان بعد از بازی ایران و اسپانیا│ ردپای ایوان مخوف در استانبول ولگا

 جاذبه‌های گردشگری

معبد اوانجلیست سنت جان│ این کلیسا یکی از سازه‌های معماری تاریخی پایتخت موردوویا است که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی بازمی‌گردد. این کلیسا که به‌سبک معماری باروک مسکو حدود نیم‌قرن پس‌از تاسیس شهر سارانسک در سال ۱۶۹۳ افتتاح شد در مرمت‌های سال ۱۷۱۱ به اتاق ناهارخوری و برج ناقوس مجهز شد.

 

کلیسای جامع سنت تئودور اوشاکوف│ ساختمان این کلیسای ارتوکدوس که به سبک کلیساهای جامع سبک امپراتوری روسیه طراحی شده است در سال ۲۰۰۴ آغاز و در آگوست ۲۰۰۶ به پایان رسید. ارتفاع این کلیسا ۶۲ متر است و دارای چهار برج ناقوس و ۱۲ ناقوس است که سنگین‌ترین آنها ۶ تن وزن دارد. روبه‌روی این کلیسا، مجسمه یادبود فئودور اوشاکوف قرار دارد. اوشاکوف دریاسالار روس بود که بین سال‌های ۱۷۹۰ تا ۱۷۹۲ فرمانده ناوگان دریای سیاه بود. ساکنان سارانسک او را به‌عنوان حامی مقدس این شهر می‌شناسند. این فرمانده نظامی فقط آخرین سال‌های عمرش را در موردوویا گذراند اما تاریخ خاندانش با تاریخ مردم موردوویا پیوند خورده است.

 

موزه تاریخ محلی│ در این موزه آثاری از دوره میان‌سنگی بین ۷هزار تا ۴هزارو۵۰۰ سال پیش‌ازمیلاد که در کاوش‌های باستان‌شناختی جمهوری موردوویا تا سده‌های اخیر نگهداری می‌شود. این موزه نامش را در بزرگداشت ایوان ورونین، پدر مطالعات آکادمیک قوم‌نگاری منطقه‌ای موردوویا، به موزه ورونین هم معروف است.

 

ایستگاه راه‌آهن مرکزی سارانسک│ اولین ساختمان ایستگاه راه‌آهن سارانسک در نیمه نخست دهه ۱۸۹۰ میلادی ساخته شد و حرکت قطارهای آن بین مسکو و این شهر از سال ۱۹۰۰ میلادی آغاز شد. در نیمه نخست دهه ۱۹۴۰ میلادی ساختمان ایستگاه بازسازی و بر فضاهای ایستگاه راه‌آهن افزوده شد. در دهه ۲۰۰۰ میلادی تصمیم به تخریب ساختمان قدیمی ایستگاه راه‌آهن گرفته شد و به این‌ترتیب، پایانه جدید ریلی آن از سال ۲۰۰۹ افتتاح شد.