چمدان: ورزشگاه آزادی بنایی متعلق به ۴۷ سال پیش است که توسط عبدالعزیز فرمانفرماییان معمار بناهایی همانند موزه فرش طراحی شده‌ است.

ورزشگاه آزادی در سال ۱۳۵۰ با بازی فوتبال پرسپولیس و تیم برزیلی کروزیرو آغاز به کار کرد و در بازی‌های آسیایی سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) که تهران میزبان بود به صورت رسمی افتتاح شد. از دیگر اتفاقات مهم این ورزشگاه، برگزاری کنسرت فرانک سیناترا خواننده مشهور در استادیوم ۱۰۰ هزار نفری فوتبال بود.

 

تصویر ورزشگاه آزادی بر تمبر یادبود بازی‌های آسیایی

 

ورزشگاه آزادی از زمان افتتاح تاکنون میزبان صدها بازی ورزشی بوده است و در آخرین رقابت نیز میزبان فینال لیگ قهرمانان آسیا با دو فینالیست این بازی‌ها یعنی پرسپولیس و کاشیما آنتلرز بود.

مدیران ورزشگاه آزادی پس از سال‌ها به تازگی بازسازی این ورزشگاه را آغاز کرده‌اند تا این ورزشگاه برای فینال لیگ قهرمانان آسیا آماده شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکید کرده بود که اگر مشکلات این ورزشگاه رفع نشود اجازه برگزاری فینال آسیا را نخواهد داد.

 

ورزشگاه آزادی درحال ساخت

 

در فرآیند این بازسازی این مجموعه  کارگران برای تعمیر سکوی vip مجبور شدند یکی از دیوارها را بشکافند که بعد از شکافتن آن، متوجه ۶ توالت پشت دیوار شدند که سال‌های سال بلا استفاده مانده بود.