چمدان: بنای تاریخی معروف به جیپ اثر وارطان هوانسیان در تهران به تازگی توسط شرکت سایپا به مزایده گذاشته شده است. پیش از این قرار بود این بنا به ثبت ملی برسد اما پرونده آن نهایی نشده است. اکنون برگزاری این مزایده منجر به نگرانی برای تخریب این بنا شده است.

اداره کل دفتر ثبت، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی در واکنش به انتشار اخبار مزایده این بنا اطلاعیه‌ای منتشر و بنای جیپ را واجد ارزش ثبت ملی معرفی کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: «پیرو گزارش‌های واصله مبنی بر مزایده فروش ساختمان تاریخی موسوم به جیپ واقع در منطقه ۱۲ شهرداری تهران خیابان اکباتان، بدین‌وسیله در مورخ امروز ۹۸/۴/۴ به اطلاع عموم می‌رساند بنای تاریخی مذکور از طریق شورای عالی ثبت آثار به‌دلیل شأن ملی اثر (برخورداری از وی‍ژگی‌های منحصربه‌فرد تاریخ تحول معماری معاصر) واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی قرار گرفته است و بر اساس ماده‌ واحده قانون ثبت در فهرست آثار ملی مصوب ۱۳۵۲ و بند ۶ ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ در فرآیند صدور حکم و ابلاغ ثبت در فهرست آثار ملی است. مراتب فوق طبق ماده سوم قانون راجع‌به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و نظام نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۱۱ جهت اطلاع مالک فعلی اثر، گروه خودروسازی سایپا و عموم شرکت‌کنندگان در مزایده اعلام و ابلاغ می‌گردد. ابلاغیه مذکور از طریق سایت رسمی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منتشر گردیده و به اطلاع عموم رسانده شده است.»

ساختمان جیپ در خیابان اکباتان بین خیابان ملت و سعدی قرار دارد و مدتی در اختیار دفتر شرکت جیپ بوده است.