چمدان: برخی رسانه‌ها از اعتراض فعالان محیط زیست استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و خوزستان نسبت به ساخت طرح گردشگری در تنگ تکاب در منطقه حفاظت شده خائیز خبر داده بودند. حتی بی بی سی نیز گزارشی انحرافی از از اعتراض‌ها به این طرح منتشر کرد.

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: مجوز سرمایه‌گذاری در منطقه خائیز و تنگ تکاب کاملا قانونی بوده و تمامی سلسله مراتب قانونی و اداری در آن رعایت شده است. بخشی ازجوسازی‌های مطرح شده در برخی رسانه‌ها درباره تنگ تکاب برای متهم کردن دولت به بی‌قانونی است و بنگاه‌های خبری بیگانه نیز مترصد سوء استفاده رسانه‌ای هستند.

وی ادامه داد: بخشی از جوسازی‌ها را نیز گروه‌هایی انجام می‌دهند که به دلیل شفاف‌سازی در محیط زیست رانت‌هایشان حذف شده و منافع خود را از دست داده‌اند.

معاون رئیس جمهوری گفت: در این موضوع مسئولان نیز مقصر بودند چرا که اطلاعات کامل طرح را به اطلاع مردم و رسانه‌ها نرساندند و در نتیجه شبکه‌های داخلی و خارجی به علت اطلاعات ناقصی که درباره تنگ تکاب داشتند واکنش‌هایی نشان دادند.

وی با اشاره به مصوبه سال ۸۷ هیات وزیران که در آن اعلام شده بود در تنگ تکاب مستنثیاتی ۳۲ هکتاری وجود دارد که طبق قانون صنایع رده یک از جمله توریسم را می‌توان در قالب زیستگاه‌ها در آن پیاده کرد. این مستنثیات متعلق به همه مردم است و در این چارچوب در آن مجوز سرمایه‌گذاری اکوتوریسم و توریسم زیست محیطی داده شده و سرمایه‌گذار هم در آن مشغول فعالیت است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه کهگیلویه وبویراحمد به دلیل داشتن کوهپایه و دره‌ها مناسب سرمایه گذاری در زمینه اکوتوریسم است به ایرنا گفت: دارایی ارزشمند این استان محیط زیست است و باید از آن استفاده اقتصادی شود. بخش اکوتوریسم تاکنون در این استان نادیده گرفته شده و محیط زیست در اقتصاد استان سهیم نشده است.

کلانتری تاکید کرد: ایجاد زیرساخت‌های اکوتوریسم و توریسم محیط زیست حق منطقه است تا مردم داخل و خارج کشور با حفظ ضوابط و مقررات زیست محیطی از آن استفاده کنند. می‌توان هم محیط زیست استان را حفظ کرد و هم از طبیعت استان در توسعه صنعت توریسم استفاده کرد. توریسم زیست محیطی می‌تواند برای این استان درآمدزا باشد.

منطقه کوه خیز و سرخ (خائیز) در سال ۷۷ با مصوبه شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیربنایی دولت) به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست. این منطقه با مساحت ۳۲ هزار و ۳۳۲ هکتار در غرب کهگیلویه و بویراحمد و مرز این استان با شهرستان بهبهان در استان خوزستان قرار دارد. شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه کل و بز است که با جمعیت بسیار مناسبی در کوهستان‌های خائیز حضور دارند.

  آخرین روزهای آرامش در میانکاله | کلنگی که بر سر تنها جزیره ایرانی دریای خزر زده شد | اینجا کیش دوم می‌شود؟

روستای تنگ تکاب کجاست؟

روستای تنگ تکاب از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان از جنوب شرقی به کوه تنگ تنکاب و از شمال به روستای گیوه چرمی محدود می‌شود. رودخانه مارون از یک کیلومتری غرب روستا عـبور می‌کند. با توجه به آثار باقی‌مانده از ادوار گذشته و وجود قلعۀ ارجان و کتیبه‌های کشف شده، روستای تنگ تکاب از قدمتی ۱۰۰۰ ساله برخوردار است.

حاشیه‌های رودخانه مارون، چشمه‌های جاری در جای جای روستا، دامنۀ سرسبز کوه‌های مشرف بر تنگ تکاب و چشم‌انداز باغ‌های انگور، لیموترش، انجیر و انار از جمله جاذبه‌های طبیعی این روستا هستند.

پوشش انواع گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، کاسنی و گل بنفشه و منطقۀ حیات وحش با انواع گونه‌های جانوری از قبیل گرگ، روباه، خرگوش، قوچ، میش، گراز و کبک و نیز دریاچه زیبای سد مارون مجموعه‌ای ارزشمند از جاذبه‌های طبیعی پیرامون روستای تنگ تکاب به شمار می‌آیند.

تنگ تکاب - کتیبه تنگ تکاب
تنگ تکاب و بقایای ویرانه‌های ارجان (ارگان قدیم) در اطراف روستا و حاشیۀ رودخانه مارون قرار دارند

تنگ تکاب و بقایای ویرانه‌های ارجان (ارگان قدیم) در اطراف روستا و حاشیۀ رودخانه مارون قرار دارند. در ورودی تنگ تکاب که معبر کوهستانی جاده قدیمی بین‌النهرین – استخر و جاده دوره اسلامی خوزستان – فارس بوده به فاصله کمی از مدخل تنگ، دو کتیبه به خّط نستعلیق ساده برروی سنگ نقر شده است. کتیبه اول به شکل مستطیل است ولی طول سطور آخر آن کوتاه شده است. ارتفاع این کتیبه ۲ متر و عرض آن ۱۱۰ سانتیمتر است. کتیبه دوم نیز به صورت مثلث متساوی‌الساقین است.

قلعه ارجان بر بالای کوهی سـنگلاخی در مرتفع‌ترین قسمت کوه و متکی به یک تخته سنگ بزرگ ساخته شده است. برج‌های قلعه به شکل مکعب بنا شده‌اند و در ساخت آن‌ها از اسلوب رومی اقـتباس شده است. در پیرامون صحن سه طبقه حجره به صورت یکی بالای دیگری دیده می‌شود. تمام حجره‌ها دارای طاق‌های رومی هستند که از محکم‌ترین طاق‌ها محسوب می‌شوند.

امامزاده بی‌بی زبیده خاتون و امامزاده میر علی حسینی با قدمتی بیش از نیم قرن از اماکن زیارتگاهی روستای تنگ تکاب شمرده می‌شوند و در میان مردم از احترام خاصی برخوردارند.

مردم روستا در مراسم عروسی و عزا موسیقی‌های خاص خود را می‌نوازند. اجرای موسیقی در اعیاد ملّی و آیینی جلوه‌ای چشمگیر دارد. حصیربافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و خراطی از جمله صنایع دستی روستای تنگ تکاب است.

تنگ تکاب - کتیبه تنگ تکاب
روستای تنگ تکاب با توجه به آثار باقی‌مانده از ادوار گذشته و وجود قلعۀ ارجان و کتیبه‌های کشف شده از قدمتی ۱۰۰۰ ساله برخوردار است

انواع آش، آب بادامی، حره، نان محلی با کباب، دلمه و آبگوشت از معروف‌ترین غذاهای محلی روستای تنگ تکاب محسوب می‌شوند.  محصولاتی از قبیل عسل، بادام، ناردانه، بنک و انواع گیاهان دارویی، سوغات معمول این روستا را تشکیل می‌دهند.